Napiszesz dla mnie opowiadanie?

Czy spotkaliście się już z taką pisarską prośbą? Bohater jednego z utworów J. D. Salingera – i owszem. O napisanie opowiadania poprosiła go nowopoznana dziewczynka – przyszła gwiazda estrady. Zobaczcie, jak przebiegło to spotkanie.

J. D. Salinger (na zdj.) pozostaje przede wszystkim znany jako autor kultowej powieści Buszujący w zbożu. Jej główny bohater – Holden Caulfield – stał się jedną z ikon amerykańskiej kultury, a także wielu nieamerykańskich czytelników „przywłaszczyło” go sobie, odnajdując w jego spojrzeniu na życie i świat własne. Ostatnio Wydawnictwo Albatros wznowiło wszystkie książki Salingera – również zbiór Dziewięć opowiadań. Pytanie o napisanie opowiadania specjalnie dla kogoś pada w – nomen omen – Opowiadaniu dla Esmé.

Narrator opowiadania – wojskowy – interesuje się przypadkowo spotkaną małą chórzystką. Niebawem wpadają na siebie w herbaciarni – chórzystce towarzyszą guwernantka i młodszy brat. Esmé dosiada się do Amerykanina i zaczyna bardzo swobodną konwersację. W końcu pojawia się kwestia zajęcia:

„- Wolno spytać, czym się pan trudnił przed wstąpieniem do wojska? – zapytała mnie Esmé.
Odrzekłem, że wcale się nie trudniłem, że byłem dopiero rok po studiach, ale lubiłem myśleć o sobie jako o zawodowym pisarzu-noweliście.
Kiwnęła uprzejmie głową.
– Publikował pan coś? – spytała
Było to dobrze mi znane, ale zawsze drażliwe pytanie, na które nie odpowiedziałem ot tak, raz-dwa-trzy. Zacząłem tłumaczyć, że większość wydawców w Ameryce to banda…
– Mój ojciec pięknie pisał – przerwała mi Esmé. – Chowam wiele jego listów dla potomności.
Powiedziałem, że uważam to za doskonały pomysł.”

Po chwili Esmé wpada na jeszcze lepszy:

„- Pochlebiłoby mi to niezmiernie, gdyby pan kiedyś napisał opowiadanie wyłącznie dla mnie. Jestem żarliwą czytelniczką.
Zapewniłem ją, że to zrobię, jeśli tylko będę mógł. Powiedziałem, że nie jestem strasznie płodny.
– To nie musi być takie strasznie płodne. Tylko żeby nie było dziecinne i niemądre. – Zastanowiła się chwilę. – „- Wolę opowiadania o nędzy życia.
– O czym? – spytałem, pochylając się do przodu.
– O nędzy życia. Nędza życia niezmiernie mnie interesuje”.

Na koniec tego osobliwego spotkania narrator komentuje: „jeszcze nigdy nie napisałem opowiadania dla kogoś, ale (…) nadeszła właśnie odpowiednia pora, by zabrać się do tego”.

Jak się potoczyła ta historia? Zapraszam do lektury Dziewięciu opowiadań.

Czasami osoby poznane w rzeczywistości i ich historie stanowią świetną inspirację. Można także pisać dla bliskich – to nie jest wcale tak dziwaczny pomysł, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej i poznać inne oblicze pisania, zapraszam na najbliższy Kurs Inspiracje, który startuje 11 listopada:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Czekam na was!

Źródło cytatów: J. D. Salinger, Dziewięć opowiadań, tłum. Agnieszka Gliczanka i Krzysztof Zarzecki, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.
Źródło grafiki: http://lubimyczytac.pl/autor/23290/jerome-david-salinger

One Reply to “Napiszesz dla mnie opowiadanie?”

  1. Największą satysfakcją w życiu jest zrobić coś, o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot

Dodaj komentarz