Piszesz?

Piszesz?

 

Udało Ci się dziś stworzyć choć kilka akapitów? Szukasz inspiracji, siły do pisania? Czekasz na przyjście weny?

 

A może – trochę przekornie – uciekasz tutaj przed pisaniem? Myślę, że większość z nas to zna. Zwykle tak trudno jest usiąść przy biurku, zostawić swój świat, to, co znane i oswojone. Nagle wszystko staje się istotniejsze, pojawiają się nowe obowiązki, przypominają się ważne sprawy, które koniecznie trzeba załatwić. A co, kiedy wymówki się kończą? Patrzymy, jak na nieskalanym dokumencie Worda wyczekująco miga kursor gotowy do wyprzedzania kolejnych literek. Nasze poczucie winy narasta. Z pewną nieśmiałością naciskamy klawisze klawiatury, przywołujemy słowa – wciąż niepewni, czy to te właściwe. Te, o które nam chodzi.

 

Znasz to? A może chcesz poznać? Bo po tych obawach, po frustracjach, często przychodzi olśnienie. Słowa, zdania, które początkowo wyłaniają się z trudem z komputerowego niebytu, nagle napędzają się wzajemnie. Nieśmiałe stukanie dwoma palcami zamienia się w klawiaturowe crescendo. Wszystko dookoła Ciebie przestaje istnieć. Jesteś gdzieś indziej. Samotnie przemierzasz wymyślony przez siebie świat – i tym światem chcesz się podzielić.

 

To właśnie pisanie.

 

Tego uczymy na kursach – jak przemknąć do zbudowanej przez siebie przestrzeni, jak posplatać wątki tworzące historię, jak powołać do życia bohaterów, którzy zaludnią opowiadanie czy powieść. Jak zachwycić kogoś, kto będzie Twoim czytelnikiem – i jak sprawić, by uwierzył, że świat, który stwarzasz, jest rzeczywisty. To wszystko nie jest ani tak proste, ani tak trudne, jak się wydaje.

 

Ten blog ma być w założeniu uzupełnieniem kursów Pasji Pisania. Wirtualnym kącikiem poświęconym literaturze i pisaniu. Znajdziecie tu m.in. omówienia książek, których bohaterami są pisarze, fragmenty wywiadów z twórcami, cytaty pisarskie wyłowione z codziennych lektur. A przede wszystkim – będzie tu sporo tematów do dyskusji, pisarskich i nie tylko.

 

Niech to będzie nasza wspólna przestrzeń. Dostępna dla każdego, kto chce zrozumieć magię słowa, nauczyć się patrzeć na świat po pisarsku – i odnaleźć własne pisarskie marzenia, rozterki i szczęścia wśród innych podobnych osób.

 

Zapraszam.

 

I wrócę do początku. Piszesz?

23 Replies to “Piszesz?”

 1. Kasia Alias Kinga says: Odpowiedz

  Piszę. Dzięki kursom, Michałowi, udaje mi się co raz lepiej oswajać słowa. To trudna sztuka, wymaga wiedzy i cierpliwości.

 2. O, jak miło wrócić myślami do kursu PP i jego prowadzącego! Na pewno będę tu zaglądać, a i może do dyskusji się włączę. Tymczasem szybkie pozdrowienia, Basia Szy

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Witaj, Basiu! Miło Cię tu widzieć!

 3. Hej 🙂 To zły fejsbuk mnie przekierował, czyli do czegoś się przydaje! 🙂

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   A ja nadal go nie mam:)

 4. Otóż to! Pisać powinnam, ale jak zwykle utonęłam w zalewie wymówek:) Ale miło jest wrócić na tę dobrze znajomą stronę i znaleźć odrobinę natchnienia, nawet wzbudzić wyrzuty sumienia, które mogą w końcu coś zmienić. Pozdrawiam serdecznie, Marcjanna:)

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Cześć, Marcjanno! Miło Cię tu widzieć:) Chyba pora wziąć się znowu za pisanie:)

 5. Masz rację, nie ma co czekać tylko trzeba chwytać byka za rogi. Wszyscy piszą, a ja nie.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   🙂

 6. Miałam tak długą przerwę w pisaniu, że przy stawianiu liter czuję się jakbym na nowo uczyła się budować zdania.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Dobrze, że się przełamujesz!

 7. Ja tez chce cos napisac,ale nie mam motywacji…

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Zapraszam zatem na kurs podstawowy, który rusza w styczniu:

   http://www.pasjapisania.pl/kurs-podstawowy-2.html

   Umiemy motywować do pisania!

 8. Dzien dobry.Mieszkam w Paryzu od 17 lat i zamierzam pisac ksiazki.Wlasnie 17 lat temu skonczylam polonistyke.Dziekuje za kontaktow z ludzmi kochajacymi pisanie . Zapraszam do kontaktu.Iwona z Paryza.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Witaj, Iwono, w takim razie zapraszam do siebie na kurs podstawowy, który rusza już w styczniu:)

   http://www.pasjapisania.pl/kurs-podstawowy-2.html

 9. Cześć Michałku. Pozdrawiamy.

 10. Myślę, że warto spróbować. Miałam kilka podejść, ale jakoś szybko się zniechęciłam, trzeba mieć na to sporo czasu i wolną głowę. Może od nowego roku coś popróbuje;) Korzystałam już z https://editor.goodwrite.it/ może wam się przydać do korekt w tekście

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Zapraszamy!

 11. Nie piszę… Dlatego tu się znalazłem… Tęsknota do urealnienia rzeczywistości zabrała mnie do Was. Bez słów, bez weny, bez pomysłu. 😉

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Zatem zapraszam do siebie na kurs Inspiracje! Ruszamy 8 kwietnia:

   http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

 12. Witam serdecznie, chciałabym zapisać się na Kurs pisarski. Pisanie jest dla mnie jak tygrys z pazurami. Chciałabym je okiełznać, a może i się zaprzyjaźnić ze sobą i innymi pisarzami. Trochę we mnie sprzeczności. Myślę, że wena zabiera mnie w powieściopisarstwo, choć przyznaję, że pracę z językiem polskim zakończyłam na etapie matury… Czy są jeszcze miejsca ?

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Pani Agnieszko, zapraszam do siebie na Kurs Inspiracje – zaraz napiszę maila.

 13. Pisałem i pierwsze książki wydałem w połowie lat dziewięćdzisiątcy, a więc jeszcze zanim poznałem Michała. Jednak dopiero on otworzył mi oczy na ułomności moich opowiadań i powieści. Krytyka spowodowała też, że zacząłem się ograniczać do pisania krótkich tekstów literackich tak na 1500 znaków na konkursy promocji książek oraz dłuższych quasi artykułów. Co jakiś czas, tak co dziesiąty wpis na prawie 400, udaje mi się nawet zdobyć nagrodę. Jednak ze strony bloga Michała taki zaszczyt mnie jeszcze nie spotkał, bo pewnie są to niezbyt ambitne teksty bez głębi psychologicznej. Również tak krótka forma powoduje, że teksty są ułomne i mam kłopoty z ich rozbudową. Ostatnio na kursach Pasji Pisania „Inspiracje” i „Praca nad tekstem” poddałem recenzjom 15 opowiadań pomiędzy 5 a 10 tysięcy znaków. Do prawie każdego z nich dostałem dwie strony uwag i poprawek od Michała i współkursantów. Jedno z nich po tych poprawkach prezentuje się następująco: https://doktorb.it/genialne-oswiadczyny-informatyka-z-miedzynarodowymi-ambicjami/

Dodaj komentarz