Piszesz?

Piszesz?

 

Udało Ci się dziś stworzyć choć kilka akapitów? Szukasz inspiracji, siły do pisania? Czekasz na przyjście weny?

 

A może – trochę przekornie – uciekasz tutaj przed pisaniem? Myślę, że większość z nas to zna. Zwykle tak trudno jest usiąść przy biurku, zostawić swój świat, to, co znane i oswojone. Nagle wszystko staje się istotniejsze, pojawiają się nowe obowiązki, przypominają się ważne sprawy, które koniecznie trzeba załatwić. A co, kiedy wymówki się kończą? Patrzymy, jak na nieskalanym dokumencie Worda wyczekująco miga kursor gotowy do wyprzedzania kolejnych literek. Nasze poczucie winy narasta. Z pewną nieśmiałością naciskamy klawisze klawiatury, przywołujemy słowa – wciąż niepewni, czy to te właściwe. Te, o które nam chodzi.

 

Znasz to? A może chcesz poznać? Bo po tych obawach, po frustracjach, często przychodzi olśnienie. Słowa, zdania, które początkowo wyłaniają się z trudem z komputerowego niebytu, nagle napędzają się wzajemnie. Nieśmiałe stukanie dwoma palcami zamienia się w klawiaturowe crescendo. Wszystko dookoła Ciebie przestaje istnieć. Jesteś gdzieś indziej. Samotnie przemierzasz wymyślony przez siebie świat – i tym światem chcesz się podzielić.

 

To właśnie pisanie.

 

Tego uczymy na kursach – jak przemknąć do zbudowanej przez siebie przestrzeni, jak posplatać wątki tworzące historię, jak powołać do życia bohaterów, którzy zaludnią opowiadanie czy powieść. Jak zachwycić kogoś, kto będzie Twoim czytelnikiem – i jak sprawić, by uwierzył, że świat, który stwarzasz, jest rzeczywisty. To wszystko nie jest ani tak proste, ani tak trudne, jak się wydaje.

 

Ten blog ma być w założeniu uzupełnieniem kursów Pasji Pisania. Wirtualnym kącikiem poświęconym literaturze i pisaniu. Znajdziecie tu m.in. omówienia książek, których bohaterami są pisarze, fragmenty wywiadów z twórcami, cytaty pisarskie wyłowione z codziennych lektur. A przede wszystkim – będzie tu sporo tematów do dyskusji, pisarskich i nie tylko.

 

Niech to będzie nasza wspólna przestrzeń. Dostępna dla każdego, kto chce zrozumieć magię słowa, nauczyć się patrzeć na świat po pisarsku – i odnaleźć własne pisarskie marzenia, rozterki i szczęścia wśród innych podobnych osób.

 

Zapraszam.

 

I wrócę do początku. Piszesz?

22 Replies to “Piszesz?”

 1. Kasia Alias Kinga says: Odpowiedz

  Piszę. Dzięki kursom, Michałowi, udaje mi się co raz lepiej oswajać słowa. To trudna sztuka, wymaga wiedzy i cierpliwości.

 2. O, jak miło wrócić myślami do kursu PP i jego prowadzącego! Na pewno będę tu zaglądać, a i może do dyskusji się włączę. Tymczasem szybkie pozdrowienia, Basia Szy

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Witaj, Basiu! Miło Cię tu widzieć!

 3. Hej 🙂 To zły fejsbuk mnie przekierował, czyli do czegoś się przydaje! 🙂

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   A ja nadal go nie mam:)

 4. Otóż to! Pisać powinnam, ale jak zwykle utonęłam w zalewie wymówek:) Ale miło jest wrócić na tę dobrze znajomą stronę i znaleźć odrobinę natchnienia, nawet wzbudzić wyrzuty sumienia, które mogą w końcu coś zmienić. Pozdrawiam serdecznie, Marcjanna:)

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Cześć, Marcjanno! Miło Cię tu widzieć:) Chyba pora wziąć się znowu za pisanie:)

 5. Masz rację, nie ma co czekać tylko trzeba chwytać byka za rogi. Wszyscy piszą, a ja nie.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   🙂

 6. Miałam tak długą przerwę w pisaniu, że przy stawianiu liter czuję się jakbym na nowo uczyła się budować zdania.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Dobrze, że się przełamujesz!

 7. Ja tez chce cos napisac,ale nie mam motywacji…

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Zapraszam zatem na kurs podstawowy, który rusza w styczniu:

   http://www.pasjapisania.pl/kurs-podstawowy-2.html

   Umiemy motywować do pisania!

 8. Dzien dobry.Mieszkam w Paryzu od 17 lat i zamierzam pisac ksiazki.Wlasnie 17 lat temu skonczylam polonistyke.Dziekuje za kontaktow z ludzmi kochajacymi pisanie . Zapraszam do kontaktu.Iwona z Paryza.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Witaj, Iwono, w takim razie zapraszam do siebie na kurs podstawowy, który rusza już w styczniu:)

   http://www.pasjapisania.pl/kurs-podstawowy-2.html

 9. Cześć Michałku. Pozdrawiamy.

 10. Myślę, że warto spróbować. Miałam kilka podejść, ale jakoś szybko się zniechęciłam, trzeba mieć na to sporo czasu i wolną głowę. Może od nowego roku coś popróbuje;) Korzystałam już z https://editor.goodwrite.it/ może wam się przydać do korekt w tekście

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Zapraszamy!

 11. Nie piszę… Dlatego tu się znalazłem… Tęsknota do urealnienia rzeczywistości zabrała mnie do Was. Bez słów, bez weny, bez pomysłu. 😉

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Zatem zapraszam do siebie na kurs Inspiracje! Ruszamy 8 kwietnia:

   http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

 12. Witam serdecznie, chciałabym zapisać się na Kurs pisarski. Pisanie jest dla mnie jak tygrys z pazurami. Chciałabym je okiełznać, a może i się zaprzyjaźnić ze sobą i innymi pisarzami. Trochę we mnie sprzeczności. Myślę, że wena zabiera mnie w powieściopisarstwo, choć przyznaję, że pracę z językiem polskim zakończyłam na etapie matury… Czy są jeszcze miejsca ?

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Pani Agnieszko, zapraszam do siebie na Kurs Inspiracje – zaraz napiszę maila.

Dodaj komentarz