Kiedy natchnienie przychodzi prosto z życia

Powieść Ann Patchett, „Dziedzictwo” przede wszystkim traktuje o funkcjonowaniu w rodzinach patchworkowych. Ale to także książka w dużej mierze o wadze słowa pisanego. Bo dramat Keatingów i Cousinsów trafia do literatury – a nawet na duży ekran.

Nie od dziś wiadomo, że literaturę nader często inspiruje życie. Tak samo dzieje się w powieści amerykańskiej pisarki Ann Patchett Dziedzictwo. W centrum jest tu rodzina patchworkowa. A wszystko zaczęło się od pocałunku Alberta Cousinsa i Beverly Keating. Działo się to podczas przyjęcia po chrzcinach Franny – młodszej córki Fixa i Beverly. Chwila zapomnienia – i dwie rodziny się rozpadły. Jednocześnie musiały stworzyć nową wspólnotę – i razem przeżywać radości i dramaty. Jeden z nich – przez który rozpadła się ta „nowa” rodzina – trafił do literatury. A wszystko za sprawą dorosłej już Franny, która uwikłała się w romans z ambitnym pisarzem. To właśnie ona podzieli się z Leo Posenem swoją pogmatwaną historią – a on zrobi z tego powieść. Dziedzictwo okaże się bestsellerem, a rozbita rodzina nieoczekiwanie spotka się na gruncie sztuki.

Siła literatury – i jej żerowanie na życiu – to bardzo ważny wątek powieści Patchett. Być może Dziedzictwo Posena doczekało się spektakularnego sukcesu właśnie dlatego, że opierało się na tym, co zdarzyło się naprawdę. Franny żałuje, że zdradziła Leo historię rodziny. On sam wplótł w to wiele fikcji, odżegnuje się od powiązań swoich bohaterów z Keatingami i Cousinsami. Jedno pozostaje faktem – z prawdziwej historii wyszła wspaniała książka („Mówiąc mu o przeszłości, popełniła koszmarny błąd, a on przemienił to w coś trwałego i pięknego”). Franny, myśląc o książce swojego kochanka, wspomina:

„dzień, który zdarzył się dawno temu, w Iowa, dzień, w którym Leo, myjąc zęby, podczas gdy Fanny stała pod prysznicem, wypluł pastę, lekko odchylił zasłonę i powiedział:
– Myślałem o tej historii, którą mi opowiedziałaś o twoim przyrodnim bracie”.

To był przełomowy moment – i dla pisarza, i dla bohaterów jego książki, i dla ich pierwowzorów.

A czy wy często opisujecie zdarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości?

Jeśli macie historie, które chcielibyście opowiedzieć – fikcyjne czy oparte na faktach – podzielcie się nimi na kursach Pasji Pisania:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was i wasze opowieści!

Źródło cytatów: Ann Patchett, Dziedzictwo, tłum. Anna Gralak, Znak, Kraków 2017.

Dodaj komentarz