Kilka dni temu swoją premierę miała powieść „Piasek i dym” Joanny Stogi, absolwentki kursów Pasji Pisania. To początek sagi fantasy o kilku fascynujących kobietach. Co czeka Minę, Karistę i Yolandę w nagle dynamicznie zmieniającym się świecie?
Ten rok okazał się bardzo szczęśliwy, jeśli chodzi o publikacje absolwentów kursów Pasji Pisania. Coraz częściej ich opowiadania trafiają do prasy, a książki do księgarń. Parę dni temu, na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, odbyła się premiera trzeciej powieści Joanny Stogi, wrocławskiej fotografki i pisarki, absolwentki naszych kursów. Piasek i dym to pierwsza część cyklu „Głos ponad mrokiem”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Amaltea.
Dotychczas mogliście poznać Joannę Stogę z pisarskiej strony za sprawą zbioru przejmujących opowiadań Las, pole, dwa sobole traktujących o żałobie, a także porywającej powieści obyczajowej Słoń z Etretat (oba tytuły ukazały się nakładem Wydawnictwa Seqoja). Obie poruszyły serca czytelników. Tym razem Joanna Stoga proponuje coś z zupełnie innej półki – bo fantastykę. To bardzo jej bliski gatunek. Warto przypomnieć, że jej opowiadanie fantasy Elishya ukazało się w 2019 roku na łamach „Białego Kruka”, a inne – Cztery pory czasu – siedem rzek – zdobyło trzecie miejsce w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marka Hłaski. Teksty pochodzące w uniwersum, w którym rozgrywa się Piasek i dym zaprezentowała po raz pierwszy na Pracy nad Tekstem.
Piasek i dym to niezwykle precyzyjnie skonstruowana opowieść o sile, wytrwałości i determinacji kobiet, osadzona w podlegającym prawom magii królestwie Gailan. W centrum opowieści znajdziemy bohaterki należące do zakonu uzdrowicielek bogini Namee – od nowicjuszek po Pierwszą Naishi. Jedne z nich dopiero uczą się obchodzić z darem uzdrawiania, inne od wielu lat służą mieszkańcom Gailan. Żadna z nich nie wie jednak, że ich światu zagraża niebezpieczeństwo. Mina, dziewczyna obdarzona szczególnymi zdolnościami (tylko czy to podarunek od losu, czy może przekleństwo?), mądra Yolanda, ważna persona w rzeczywistości zakonu, i pełna determinacji Karista, sukcesywnie realizująca pewien niecny plan, staną w obliczu zdumiewających okoliczności. Jak się w nich odnajdą? Czy zrealizują swoje cele? Czy ich sekrety wyjdą na jaw?
Ambicja, odpowiedzialność, pragnienie zemsty, wielowątkowa intryga przeplatają się tu z magią i pradawną mitologią Wielkich Naelitów, układając się w emocjonującą, uniwersalną opowieść o walce dobra ze złem, o poszukiwaniu swojego głosu i walce z przeciwnościami. Świat, w którym żyją Karista, Mina i inne bohaterki jest ciekawy i złożony, a postacie pogłębione psychologicznie, odmalowane z czułością i przywiązaniem do szczegółu. Ta wysmakowana historia przekona nie tylko miłośników fantastyki!
Piasek i dym możecie kupić na stronie wydawnictwa Amaltea.
Joanno, w imieniu całego zespołu Pasji Pisania serdecznie ci gratuluję nowej książki, realizacji kolejnego pisarskiego marzenia. Podobnie jak twoje bohaterki, jesteś pełna determinacji i ambitna. Podążasz wytrwale wybraną ścieżką. Czekam na dalsze losy Miny, Yolandy, Karisty i innych mieszkańców tego uniwersum!
Autorem grafiki zamieszczonej we wpisie jest Łukasz Rajchert.