Od pomysłu do…

„Rzadko słyszałam, żeby Niki mówiła o innym zawodzie niż profesja pisarza.”, mówi bezimienna narratorka „Szczegółów” Ii Genberg. Tak, Niki chce być uznaną pisarką. Jej powieści mają już tytuły, ramy, zarys fabuły. Tylko co dalej?

Niki (właściwie Carolina) to jedna z bohaterek Szczegółów, powieści psychologicznej szwedzkiej pisarki Ii Genberg. Portretuje ją przyjaciółka, bezimienna narratorka. Niki wie, czego chce – pisać. Świat też się o tym dowiedział. Zobaczcie!

„Niki rozmawiała ze wszystkimi o wszystkim, co pisała. Rozpoczynała pracę nad kolejną książką, a potem znów kolejną, już wkrótce wszyscy wokół niej znaliśmy koncepcję, intrygę i głównych bohaterów, rozmawialiśmy o pomyśle, jakby to była skończona powieść, jakby książka została już napisana i leżała przed nami na stole kuchennym. Miała tytuł, okładkę i wszystko inne. Najdłużej potrafiliśmy rozmawiać o tytułach. Pamiętam kilka z nich: Obserwator ptaków – o mężczyźnie, który zatłukł swoją nieślubną córkę lornetką podczas spaceru w lesie, a następnie zakopał i zgłosił jej zaginięcie, Dziecko z piwnicy – o dziewczynce, która dorasta w piwnicy i jako dorosła uświadamia sobie, że jej cierpienie uwalnia innych ludzi od cierpienia, i jeszcze Czarni goście – o dziewczynce, która dorasta w pensjonacie swoich wrednych rodziców, do którego wprowadza się jakaś nowa rodzina i powoli, z pomocą dziewczyny, przejmuje interes. Z tego, co wiem, żaden z tych tytułów nigdy nie stał się niczym więcej niż tytułem, zarysem fabuły na kilkunastu stronach wypełnionych pomysłami i przejmującymi szczegółami, bo gdy Niki spędziła wystarczająco dużo czasu na roztrząsaniu pomysłu i nadszedł moment, żeby zakasać rękawy i zabrać się za pisanie w sposób bardziej ustrukturyzowany, przykładowo: napisać początek pierwszego rozdziału, po wstępnej ekscytacji nie było już śladu. Intryga wydawała się pusta, postacie płaskie, ssanie ustało. Niki miała czerwoną przenośną maszynę do pisania i siedziała po turecku na łóżku lub leżała na plecach, wpatrując się w sufit z maszyną stojącą na poduszce obok i pustą kartką papieru na wałku”.

Czy rozumiecie Niki? Kto kiedyś zmagał się z blokadą twórczą?

Pamiętajcie, że sam pomysł to nie wszystko. Konieczna jest także realizacja. Pomożemy wam. Damy dużo wsparcia i motywacji. Zaprezentujcie swoje powieści na Pracy nad Tekstem. Najbliższa edycja rusza 12 marca:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Czekamy na was! Nie pozwólcie, aby wasze powieści pozostały tylko w sferze marzeń!

Źródło cytatów: Ia Genberg, Szczegóły, tłum. Dominika Górecka, Wydawnictwo Pauza, Warszawa 2024.

Dodaj komentarz