Cóż za paradoks – w Polsce George Sand, jedna z najwybitniejszych francuskich pisarek, jest znana, ale nie dzięki swoim dziełom. Znamy ją jako skandalistkę, kochankę Fryderyka Chopina, kobietę ubierającą się po męsku i palącą cygara. A przecież pisanie było jednym z filarów jej życia. Zobaczcie George Sand przy pracy.
George Sand była kobietą o wielu twarzach. W swojej powieści biograficznej Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand Magdalena Niedźwiedzka ukazuje ją zarówno jako córkę, jak i żonę, matkę, kochankę, kobietę, która odważnie pogrywała z epoką w jakiej żyła. Najważniejsze jednak pozostało dla niej pisanie, to był trzon jej istnienia. Stanowiło sposób na ugruntowanie tożsamości („Pewnego dnia sama siebie nazwała pisarką, po czym każdego ranka zasiadała do tworzenia”), doskonalenie się, ale też było swoistą ucieczką. Zobaczcie, jak zostało to przedstawione w biografii:

„Nigdy nie zarzuciła nauki. Nawet edukując własne dzieci, wciąż się dokształcała. Podążała od faktu do faktu, od jednej ciekawostki do innej, poszerzała wiedzę, chora na jej brak i podekscytowana jej potęgą, aż pewnego dnia pomyślała, że ta żądza wiedzy jest ucieczką przed realnym życiem. Ciekawość świata przykrywała jej paniczny lęk przed samotnością i poczucie niższości, była sposobem poszukiwania lepszej siebie, skuteczną bronią przeciw ośmieszeniu. George zanurzała się w baśniową narrację sztuk teatralnych lub pisała książki, co działo się zawsze kosztem życia prywatnego. Nie szła spać jak inni – udawała się do gabinetu, żeby podjąć przerwaną dzień wcześniej opowieść, tak jak robiła to przed laty jako dziecko. Jakby za pomocą zaklęcia przenosiła się do równoległego wymiaru, gdzieś pomiędzy życie a śmierć, tam, gdzie nie istniała pustka, strata i tęsknota. Nocami, pochylona nad kartką papieru, zanurzona w gęstym dymie cygar, George androgyne, zarazem kobieta i mężczyzna, zlizując z warg gorzką, szczypiącą w język domową wódkę, korygowała swoje życie, unieważniała złe decyzje i pomyłki, była bogiem. Balzac przejrzał ją na wylot. George odrzuciła realizm. Jej celem stało się ukazywanie ludziom lepszej wersji ich samych, dzięki czemu przynajmniej na chwilę nabierała przekonania, że ona również ulegała przemianie”.
Więcej o tej książce pisałem tutaj.
A czym jest dla was pisanie? Odnajdźcie swoją drogę twórczą dzięki Pasji Pisania. Wybierzcie kurs dla siebie:
http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html
Czekamy na was!
Źródło cytatów: Magdalena Niedźwiedzka, Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2021.
Źródło grafiki: https://www.salientwomen.com/2020/03/23/biography-of-george-sand-french-writer/