Zima trwa i trwa… To sypnie śniegiem, to wszystko topi, a wreszcie mrozi. Przeczekaj resztę zimy w świecie swoich powieści i opowiadań. Zobacz, co przygotowaliśmy dla ciebie na luty i początek marca!
Miesiąc: styczeń 2019
Prawda literatury
„Prawdziwa historia” – powieść Delphine de Vigan, na podstawie której Roman Polański nakręcił film – to wciągający thriller o nieoczywistych relacjach. Jest to jednak też powieść o pisaniu. Dwie pisarki – Delphine oraz L. toczą spory o kształt literatury. Zajmuje je m.in. kwestia prawdy w pisaniu.
George Sand przy pracy
Francuska pisarka George Sand jest nam dzisiaj znana przede wszystkim jako wielka miłość Fryderyka Chopina i skandalistka, jedna z dawnych ikon emancypacji kobiet. Jej książki – a dorobek miała niezwykle bogaty – zostały już trochę zapomniane. A przecież swego czasu była, jakbyśmy dziś powiedzieli, celebrytką. Zobaczcie ją przy pracy.
Nie drzyj maszynopisów!
Sara, narratorka powieści „W stronę tamtego lasu” Krystyny Siesickiej, przyjeżdża do leśniczówki wujostwa. Zamierza tam pracować nad swoją książką. Ciotka Sary próbuje jej pomóc jako pierwsza czytelniczka – skutki są opłakane.
Szafy otwarte! ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU!
Zakończył się kolejny konkurs na blogu Pasji Pisania. Nadesłaliście mnóstwo wspaniałych opowiadań, wybór był naprawdę trudny! Kto otrzyma zbiór wywiadów „Pod podszewką”?
Literatura inspirowana obrazami
„W świetle i w mroku” to pięknie wydana i niezmiernie interesująca antologia opowiadań. Punktem wyjścia każdego z nich był jeden z obrazów wybitnego amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. W ten sposób powstał bardzo interesujący mariaż sztuk!
Lekcja pisania z Astrid Lindgren
W 1971 roku Astrid Lindgren poznała dwunastoletnią Sarę Ljungcrantz. Ta korespondencyjna znajomość nieoczekiwanie przerodziła się w przyjaźń i przetrwała wiele lat. W jednym z listów Sara oznajmiła: „Myślę, że sama napiszę książkę, to naprawdę bardzo fajne, faktycznie”. Astrid Lindgren udzieliła jej paru rad.
Otwieramy szafy!
Czy zrobiliście już przegląd – swojej lub cudzej, ha! – szafy? Jeszcze tylko przez tydzień możecie nadsyłać swoje prace na blogowy konkurs Pasji Pisania – i wygrać interesujący zbiór wywiadów z pisarzami – „Pod podszewką”.
Scenariusze i uciążliwi konsultanci
Anthony Horowitz to znany amerykański pisarz i scenarzysta. On sam staje się narratorem w powieści „Pogrzeb na zamówienie”. Nie brakuje w niej scenek poświęconych pisaniu scenariusza.
Od zachwytu literaturą do pisania
Pierwsze spotkanie Joan i Joego – małżonków z powieści „Żona” Meg Wolitzer – miało miejsce na zajęciach kreatywnego pisania. Ona była studentką z ambicjami, a on początkującym pisarzem, który zaszczepiał swoim podopiecznym miłość do literatury i tym samym motywował do pisania. Zajrzyjcie na jego zajęcia.