Zacznij tutaj

Piszesz?

Udało Ci się dziś stworzyć choć kilka akapitów? Szukasz inspiracji, siły do pisania? Czekasz na przyjście weny?

A może – trochę przekornie – uciekasz tutaj przed pisaniem? Myślę, że większość z nas to zna. Zwykle tak trudno jest usiąść przy biurku, zostawić swój świat, to, co znane i oswojone. Nagle wszystko staje się istotniejsze, pojawiają się nowe obowiązki, przypominają się ważne sprawy, które koniecznie trzeba załatwić. A co, kiedy wymówki się kończą? Patrzymy, jak na nieskalanym dokumencie Worda wyczekująco miga kursor gotowy do wyprzedzania kolejnych literek. Nasze poczucie winy narasta. Z pewną nieśmiałością naciskamy klawisze klawiatury, przywołujemy słowa – wciąż niepewni, czy to te właściwe. Te, o które nam chodzi.

Znasz to? A może chcesz poznać? Bo po tych obawach, po frustracjach, często przychodzi olśnienie. Słowa, zdania, które początkowo wyłaniają się z trudem z komputerowego niebytu, nagle napędzają się wzajemnie. Nieśmiałe stukanie dwoma palcami zamienia się w klawiaturowe crescendo. Wszystko dookoła Ciebie przestaje istnieć. Jesteś gdzieś indziej. Samotnie przemierzasz wymyślony przez siebie świat – i tym światem chcesz się podzielić.

To właśnie pisanie.

Tego uczymy na kursach – jak przemknąć do zbudowanej przez siebie przestrzeni, jak posplatać wątki tworzące historię, jak powołać do życia bohaterów, którzy zaludnią opowiadanie czy powieść. Jak zachwycić kogoś, kto będzie Twoim czytelnikiem – i jak sprawić, by uwierzył, że świat, który stwarzasz, jest rzeczywisty. To wszystko nie jest ani tak proste, ani tak trudne, jak się wydaje.

Ten blog ma być w założeniu uzupełnieniem kursów Pasji Pisania. Wirtualnym kącikiem poświęconym literaturze i pisaniu. Aby łatwiej było znaleźć to, co szukacie, pogrupowaliśmy posty w  czterech kategoriach:

Między książkami – posty o pisaniu i pisarzach znalezione w literaturze pięknej
Między inspiracjami – tajemnice dobrego warsztatu pisarskiego, cytaty pisarskie
Między pisarzami – o pisarzach, ich życiu i twórczości, wywiady z pisarzami
Między kursami – nowości na Pasji Pisania

A przede wszystkim – będzie tu sporo tematów do dyskusji, pisarskich i nie tylko.

Niech to będzie nasza wspólna przestrzeń. Dostępna dla każdego, kto chce zrozumieć magię słowa, nauczyć się patrzeć na świat po pisarsku – i odnaleźć własne pisarskie marzenia, rozterki i szczęścia wśród innych podobnych osób.

Zapraszam.

I wrócę do początku. Piszesz?