Co czytała Maria Rodziewiczówna, dla wielu czytelniczek i czytelników nadal jedna z ukochanych pisarek? Emilia Padoł w swojej znakomitej biografii przytacza bardzo ciekawy wywiad z autorką „Wrzosu”.
Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza to fascynująca biografia jednej z najbardziej znanych i cenionych (choć raczej przez krytyków niż czytelników) polskich pisarek. Emilia Padoł oparła się na wielu źródłach, stworzyła książkę monumentalną, porywającą. Sama bohaterka biografii jawi się jako ktoś niejednoznaczny. Więcej o tej książce pisałem w lutowej „Lekturze na weekend”.
W jednym z rozdziałów Emilia Padoł przytacza szczegóły bardzo ciekawego wywiadu z Rodziewiczówną – poświęcony sprawom czytelniczym i pisarskim. Zobaczcie:
„Maria przyznaje iż nie jest przesadnie oczytana. Zamiast o swoich książkach woli rozmawiać o cenie buraków czy produkcji miodu pitnego. Potrafią ją też roznamiętnić rozmowy o jeździe konnej, samotnych polowaniach na błotach czy wyprawach czółnami przez mokradła Polesia. Słowa krytyków jej nie bolą. Wyznania czytelników, którzy po lekturze Dewajtisa zdecydowali się nie sprzedawać swojej ziemi, wynagradzają jej wszystko.
Z powieściopisarek najbardziej ceni Orzeszkową, z poetek – Konopnicką. Prusa kocha i przedkłada nad Sienkiewicza. Rydlów, Tetmajerów nie ceni, choć talentu im nie odmawia. W hruszowskiej kwaterze nie ma miejsca na dekadentyzm!
Zolę uważa za szkodliwego, chociaż genialnego. Jego powieścią Germinal, epickim obrazem buntu społecznego, walki pracy najemnej z kapitałem, robotniczej nędzy z zachłannością właścicieli kopalń, zachwyca się jednak bez końca.
Przyparta do muru wyznaje, że najlepsze, co dotychczas napisała to Hrywda. Kiedy dziennikarka chwali też obrazki Z głuszy, Rodziewicz odpowiada: »To także niezłe, tam jest parę rzeczy dobrze zaobserwowanych, zwłaszcza dwa zachody słońca i topienie się chłopca w błocie, przez które sama wśród polowania na drobne ptactwo przechodziłam!«
Jak podoba wam się taki dystans do siebie i własnej twórczości?
Źródło cytatów: Emilia Padoł, Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.