Zbrodnia Agathy Christie

Niedawno nakładem Wydawnictwa Bukowy Las ukazała się książka „Królowa zbrodni” Andrew Wilsona. Jedną z głównych bohaterek jest Agatha Christie. Tym razem słynna autorka kryminałów zostanie zmuszona do popełnienia morderstwa!

„- O czym pan mówi?

– O planie, który może przeprowadzić wyłącznie pani. Otóż, droga pani, popełni pani morderstwo”.

Czy Agathę Christie trzeba przedstawiać? Na pewno znają ją miłośnicy literatury kryminalnej. Niebezzasadnie nazywa się ją Królową Kryminałów. Jej powieści wydano w milionach egzemplarzy, wciąż są na nowo tłumaczone i ekranizowane. Postaci, które powołała do życia – belgijski detektyw Hercules Poirot czy panna Jane Marple, niepozorna staruszka o przenikliwym umyśle – stały się już ikonami kultury. Na książkach Agathy Christie wykształciło się mnóstwo dzisiejszych autorów kryminałów.

Andrew Wilson oparł swoją powieść częściowo na biografii Królowej Kryminałów – a właściwie na najbardziej tajemniczym zdarzeniu z jej życia. W grudniu 1926 roku słynna pisarka nagle zaginęła. Wszczęto poszukiwania zakrojone na szeroką skalę. Pojawiły się różne teorie – samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek, a wreszcie morderstwo (jednym z podejrzanych stał się Archibald Christie, ówczesny mąż pisarki). Sugerowano też, że zaginięcie zostało zaaranżowane jako element osobliwej promocji. Agathę Christie odnaleziono po jedenastu dniach w jednym z hoteli. Podobno doznała zaniku pamięci. Czas nieobecności słynnej pisarki nadal inspiruje wielu twórców.

W „Królowej zbrodni” Agatha Christie podłym szantażem zostaje zmuszona do popełnienia morderstwa. Zarzeka się: „Pisanie o zbrodni to jedno, ale zbrodnicze działanie? Wykluczone”. A jednak wygląda na to, że nie ma wyjścia. Jesteście ciekawi, co było dalej i czy Agatha Christie ma na sumieniu tylko fikcyjne morderstwa? Zapraszam do lektury!

Jeden pisarski cytat z „Królowej zbrodni” urzekł mnie szczególnie. Agatha Christie przypadkowo spotyka fana swej twórczości i jego przyjaciółkę. Podczas konwencjonalnej rozmowy Una stwierdza:

„- Zawsze sądziłam, że pisarz to to najwspanialszy zawód na świecie – odezwała się Una, przerywając ciszę. – Można całymi dniami siedzieć i obmyślać fabułę”

Och, Uno, żeby to było takie proste!

A Wy co sądzicie o słowach Uny?

Jeżeli lubicie wymyślać fabuły, a może pracujecie już nad konkretną historią, zapraszamy na kursy Pasji Pisania:

Np. na kurs Pasja Pisania I, który rusza już 6 grudnia:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-pasja-pisania-i-2.html

Pełny harmonogram kursów znajdziecie tutaj.

Andrew Wilson napisał powieść o Agacie Christie. A Wy, jeśli dostalibyście propozycję napisania opowiadania o pisarzu czy pisarce – kogo byście wybrali?

 

Źródło cytatów: Andrew Wilson „Królowa zbrodni”, tłum. Magda Białoń-Chalecka, Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2017.

Źródło grafiki: https://bukowylas.pl/ksiazki/krolowa-zbrodni

2 Replies to “Zbrodnia Agathy Christie”

 1. Zaczytana Joana says: Odpowiedz

  Uwielbiam książki Pani Agathy. Zawsze twierdziłam że nie lubię kryminałów, ponieważ życie jest wystarczająco brutalne by niepotrzebnie katować się jeszcze fikcyjną zbrodnią. Zmieniałam zdanie po przeczytaniu autobiografii Pani Agathy, która mnie oczarowała. Stwierdziłam wówczas że skoro tak wciągnął mnie jej życiorys to natychmiast muszę poznać i twórczość. Jak pomyślałam tak też zrobiłam i dzisiaj jestem jej wielką fanką.
  Odpowiadając natomiast na pytanie, uważam że to zarówno wspaniały jak i ciężki zawód. Zawsze miałam obawę przed pisaniem jakikolwiek tekstów i stąd właśnie moje wielkie uznanie i podziw dla ludzi słowa pisanego.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Cześć, Joanno! Witam na blogu Pasji Pisania.
   Może warto przełamać swoje obawy? 10 maja rusza kurs podstawowy – można sprawdzić pióro w przyjaznej, kreatywnej atmosferze. Sam prowadzę ten kurs – zapraszam.

Dodaj komentarz