Młodzieżowe Słowo Roku

Zakończył się już plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Oddano ponad pięć tysięcy głosów. Zwyciężyło „XD” (choć paradoksalnie – to nie to „słowo” zdobyło największą ilość głosów). Wyróżniono także inne ciekawostki językowe.

„XD” zwyciężyło w drugiej edycji PWN-owskiego plebiscytu, choć najwięcej – bo 417 – głosów zdobyło inne słowo – „sztos”. Jednak na „sztos” okazał się laureatem poprzedniej edycji. Na drugim miejscu (269 głosów) znalazło się słowo „dwudzionek” (uroczy odpowiednik angielskiego „weekendu”). Mimo wszystko uznano, że nie jest ono wystarczająco akceptowalne wśród użytkowników języka, aby zwyciężyć w plebiscycie. Po wstępnych dyskwalifikacjach, tytuł laureata należał się „XD”. To emotikon wyrażający zdziwienie, rozbawienie czy podziw. Można go napotkać głównie w komentarzach w mediach społecznościowych, ale występuje też w mowie potocznej. Z gramatycznego punktu widzenia „XD” (czy też „iksde”) to rzeczownik, choć może spełniać też rolę partykuły, wykrzyknika, nieodmiennego przymiotnika czy przysłówka.

Ponadto PWN przyznał nagrody w kategorii „najciekawszy neologizm” – słowami-laureatami okazały się „smartwica”/„smartfica” (uzależnienie od telefonu komórkowego) oraz czasownik
„odjaniepawlić”, który oznacza coś, co zdarza się niespodziewanie i nagle. Jako najciekawszą metaforę wyróżniono „pocisk” (w znaczeniu: „cięta riposta”), a także utworzony od niego czasownik „pocisnąć kogoś”.

Jak wam się podobają te słowa? Czy rzuciły wam się w oczy (a może w uszy) inne słowa obecnie popularne wyrażenia ze slangu młodzieżowego?

Przemiany języka ważne są także z pisarskiego punktu widzenia. Pamiętajcie, że poprzez język można kształtować literacką rzeczywistość. Podążanie za slangiem jest ważne, zwłaszcza gdy pisze się powieść dla młodzieży – ale nie tylko (wśród bohaterów książki dla dorosłych może się znaleźć nastolatek).

Chyba najłatwiej i najszybciej nowinki tego typu wyłapuje grupa docelowa. Może znacie dziecko, które marzy o tym, aby zostać pisarzem? A może to ty należysz do nastolatków mających pisarskie ambicje? Pasja Pisania pomoże stawiać pierwsze kroki. Trwają zapisy na styczniowy Internetowy Kurs dla Nastolatków. Poprowadzi go znakomita pisarka – Barbara Sęk. Są jeszcze miejsca – można zapisać się tutaj:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-dla-nastolatkow.html

Do zobaczenia!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1043967

12 Replies to “Młodzieżowe Słowo Roku”

 1. Kupuję dwudzionek zamiast weekendu!

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Mnie też się podoba. Opcjonalnie: sobiela.

   1. Sobiela – też biorę:)

 2. Bardzo Państwa przepraszam, ale nie zapominajmy o jakże istotnej części weekendu w postaci piątunia! Więc może piątela? I dwuipółdzionek 🙂

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Ależ Basiu, w „piąteli” ginie sobota:) A „dwuipółdzionek” jak najbardziej się sprawdzi!

   1. Piąsotela 😀

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

     Piąsotela – kojarzy mi się z bardziej nowoczesną pęsetą:D

 3. Może to co dodam poniżej będzie trochę nie na temat, ale „starszaki” powinny pamiętać program rozrywkowy, satyryczny, czy jakkolwiek go nazwać, „MdM” – „Mann do Materny, Materna do Mana”. Panowie Mann i Materna też lubili bawić słowami, kiedyś ogłosili konkurs na nowe nazwy dni tygodnia, ale takie, by kojarzyły się …. z brzydkimi zapachami. Wygrały: pośmierdziałek, fetorek, smroda, czadek, pierdek, cuchnota i śmierdziela.

  1. Cudne 😀

  2. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Ciekawa zabawa językowa:)

 4. Odjaniepawlić – o masz, nie pomyślalabym o takim znaczeniu!
  Pamiętam jak byłam w gimnazjum i usłyszałam po raz pierwszy *kręcić beczkę*… ech, czasy!

 5. czarna orchidea says: Odpowiedz

  Moje dziecko często używa XD. Ale też słyszałam „beka” – w znaczeniu, że coś śmieszy.

Dodaj komentarz