Spóźniona premiera

Historia del Huérfano Martína de Leóna y Cárdenasa to jedna z najbardziej tajemniczych powieści Hiszpańskiego Złotego Wieku. Teraz wreszcie trafia do czytelników. Na premierę czekała przeszło cztery stulecia.

Historia del Huérfano („Historia sieroty”) została napisana pomiędzy 1608 a 1615 rokiem przez hiszpańskiego augustianina Martína de Leóna y Cárdenasa. Głównym bohaterem jest czternastoletni chłopiec, który z Grenady udaje się do Ameryki, aby znaleźć szczęście. Tam styka się jednak z hiszpańskim kolonializmem, poznaje jego jasne i ciemne strony.  W powieści nie brakuje romantycznych przygód, ucieczek, a także przemiany duchowej. Sporo tu wątków autobiograficznych.

Powieść pierwotnie miała się ukazać w 1621 roku pod pseudonimem Andrés de León, ale z tych planów nic nie wyszło – autor obawiał się, że może ona mieć zgubny wpływ na jego karierę kościelną. Parę lat później Martína de Leóna konsekrowano na biskupa, a potem – na arcybiskupa. Zmarł w 1655 roku.

Manuskrypt powieści został odkryty w 1965 roku w archiwum Hispanic Society of America. Próbowano go opublikować, ale bez skutku, ta pozycja zyskała nawet status przeklętej. W końcu wydania podjęła się peruwiańska uczona Belinda Palacios. Prace redakcyjne zajęły dwa lata. Książkę wreszcie opublikowano – czekała na to cztery wieki.

Widać na premierę nigdy nie jest za późno!

Mimo wszystko nie pozwólcie czekać swoim książkom tak długo! Weźcie się za pisanie! Pomożemy wam.

28 lutego rusza Internetowy Kurs Podstawowy – szczegóły znajdziecie tutaj.

Internetowy Kurs Pasja Pisania I rozpoczyna się 7 marca. Poprowadzi go Jakub Winiarski.

Zbiera się już grupa na wiosenną edycję Pracy nad Tekstem. Rozpoczęcie 14 marca. Kto z was pokaże mi swoją powieść czy opowiadanie? Zapraszam!

A może chcesz spróbować swoich sił w scenariuszu? Najbliższy Internetowy Kurs Pisania Scenariusza rusza 8 marca. Prowadzenie: Magdalena Tomanek.

Pamiętaj, z każdą zapisaną stroną przybliżasz się do premiery swojej książki!

Czekamy na was!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/ta-powiesc-czekala-na-publikacje-ponad-400-lat-niektorzy-wierzyli-ze-jest-przekleta/

2 Replies to “Spóźniona premiera”

  1. A kiedy doczekamy się polskiego wydania? Jestem naprawdę ciekawa tej książki.

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

      Mam nadzieję, że niedługo:)

Dodaj komentarz