Pisarz zamordowany – czytelniczka prowadzi śledztwo

Anthony Horowitz pracował jako scenarzysta przy takich serialach jak „Poirot” czy „Morderstwa w Midsomer”. Zna się na dobrych kryminałach – i to udowadnia w „Morderstwach w Somerset”. W tej powieści ginie autor poczytnych kryminałów – a okoliczności jego śmierci bada wierna czytelniczka.

Susan Ryeland, narratorka powieści Morderstwa w Somerset Anthony’ego Horowitza (na zdj.) deklaruje na początku: „trzeba ci wiedzieć, że jeśli chodzi o mój gust literacki, nie ma jak stary, dobry kryminał: te zwroty akcji, te prawdziwe i fałszywe tropy, wreszcie satysfakcja z rozwiązania zagadki, nawet jeśli człowiek ma ochotę kopnąć się w tyłek na myśl o tym, że powinien wpaść na nie już na początku”. Zabiera się za redakcyjną lekturę najnowszej książki wziętego pisarza kryminałów Alana Conwaya. I czytelnik ma szansę poznać tę powieść – całkiem dobry kryminał w stylu Agathy Christie. Jakież jednak będzie rozczarowanie Susan – i czytelnika – gdy okaże się, że brakuje ostatnich rozdziałów książki, zawierających rozwiązanie zagadki. A to dopiero początek. Bo nieoczekiwanie Alan Conway umiera, prawdopodobnie śmiercią samobójczą, ale czy na pewno?

Morderstwa w Somerset to bardzo dobry, nietuzinkowy kryminał, ale nie tylko. To książka iście „pisarska” w charakterze. Bohaterowie obracają się w świecie literatury. Susan jako redaktorka ocenia teksty. Stopniowo poznaje także pisarską ścieżkę kariery Alana Conwaya – pełną trudnych wyborów, wyrzeczeń, osobliwych pomysłów, nie zawsze czystych zagrywek. Sporo tu także informacji o pisarskich zwyczajach. Przykładowo siostra Conwaya wspomina: „Pierwszy szkic zawsze tworzył odręcznie, piórem, bo nie ufał komputerom. Nie chciał, żeby cała ta technika stawała między nim a pracą. Zawsze mawiał, że w piórze i atramencie jest jakaś intymność. I że tym sposobem czuje się bliższy swoich stronic”.

Cóż, Morderstwa w Somerset to świetna lektura – nie tylko dla miłośników tradycyjnych kryminałów!

A może wy chcecie osiągnąć podobny sukces jak Alan Conway? Podzielcie się z nami swoimi powieściami kryminalnymi na kursach Pasji Pisania:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Anthony Horowitz, Morderstwa w Somerset, przeł. Maciej Szymański, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2018.
Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/pl/anthony-horowitz,a420.html

Dodaj komentarz