Znacie Mikołajka? Poznajcie Marcelka!

Większość z was zapewne zna najsłynniejszego Mikołajka w literaturze – czyli tego z książek Goscinny’ego i Sempégo. Teraz możemy poznać sympatycznego Marcelka – z wczesnej opowiastki Sempégo.

Czasami po wielu latach na rynku pojawiają się juwenilia uznanych autorów – odgrzebane z rodzinnych archiwów, odnalezione przypadkiem, takie, które dotąd nie doczekały się wydania. Zazwyczaj stanowią literackie ciekawostki, uzupełnienie twórczości autora czy autorki. Tak jest właśnie z książką Marcelek autorstwa Jeana Jacquesa Sempégo – znanego z kultowej serii o Mikołajku (współtworzonej wraz z serdecznym przyjacielem Réne Goscinnym), którą pokochali i ci mali, i ci duzi czytelnicy z całego świata.

Powstały w 1969 roku Marcelek to opowieść obrazkowa o narodzinach przyjaźni. Marcelek Kamyczek czuje się samotny i nieszczęśliwy – cierpi na przypadłość, która go zawstydza. Czerwieni się z byle powodu (choć nie w tych sytuacjach, w których powinien). Jest zupełnie wyobcowany. Aż pewnego dnia na jego drodze pojawia się Remek Grabek, uzdolniony mały skrzypek. I on nie jest wolny od kompleksów – ciągle kicha, choć wcale nie ma kataru. To przyjaźń od pierwszego wejrzenia – chłopcy spędzają razem mnóstwo czasu, a ich „defekty” przestają być problemem.

„Marcelek cieszył się, kiedy złapał przeziębienie, bo mógł kichać jak jego przyjaciel. A Remek, który pewnego dnia spalił się na słońcu, cieszył się, że czasami może być tak czerwony ja jego przyjaciel. To była naprawdę wielka przyjaźń”.

Co się stanie, gdy Marcelek i Remek zostaną rozdzieleni?

Wydawałoby się, że Marcelek to książka dla dzieci, ale tak naprawdę dotyka tego, co dotyczy każdego z nas. Przenikliwie pokazuje świat dzieci i dorosłych. Budzi wspomnienia, emocje, bawi (tym znanym z książek o Mikołajku błyskotliwym humorem). To krzepiąca historia o wielkiej przyjaźni. Tekst dopełniają pomysłowe ilustracje stworzone charakterystyczną kreską. Tej pozycji nie można przegapić!

A czy wy macie jakieś literackie ciekawostki pochowane w szufladach? Kto wie, czy kiedyś nie trafią do księgarń?

Źródło cytatów: Jean-Jacques Sempé, Marcelek, tłum. Magdalena Talar, Znak Emotikon, Kraków 2019.
Źródło grafiki: materiały prasowe.

Dodaj komentarz