Prawdziwie pisarskie poświęcenie!

Michel Houellebecq, znany francuski pisarz, odwołał wizytę na festiwalu literackim Krokodil w serbskiej stolicy. A wszystko z powodu zajścia w samolocie, które mogłoby stanowić scenę w jego powieści!

Michel Houellebecq to nie tylko jeden z najbardziej znanych, ale też jeden z najbardziej kontrowersyjnych francuskich pisarzy. Zapowiedział swój udział w Festiwalu Krokodil w Serbii, odrzucając zaproszenia na podobne festiwale. Swój przyjazd obostrzył warunkami: szczegóły dotyczące jego przemieszczania się miały być ściśle tajne. Spotkanie miało się odbyć w zamkniętym gronie z setką czytelników, którzy wcześniej zarejestrowali się w systemie. Nie mógł w nim wziąć udziału nikt spoza listy.

Mimo wszystko Houellebecq nie przybył do Serbii – a to z powodu zajścia, które określił mianem „powieściowej sceny”. Okazało się, że w samolocie, którym miał lecieć do Belgradu doszło do swoistego buntu, co zakończyło się opuszczeniem pokładu przez podróżnych. Ów bunt wszczęła jedna z kobiet – podawane powody opóźnienia lotu wydały jej się podejrzane. Sądziła, że załoga ma problem z maszyną. Oświadczyła, że chce wyjść z samolotu. Razem z nią ostatecznie wyszli inni pasażerowie. Houellebecq żałował, że sam nie zainicjował buntu. Stwierdził: „pisarz, z natury rzeczy, trochę zbyt łatwo akceptuje bycie w pozycji obserwatora”. Dodał, że konfrontacja z autorytetem przypomniała mu protesty „żółtych kamizelek”, których pojawienie przewidział w swojej najnowszej powieści – Serotonina.

Choć mógł przylecieć na festiwal innym samolotem, nie skorzystał z tej okazji.

Warto przypomnieć, że w 2011 roku Michel Houellebecq nie przybył do Holandii i Belgii, gdzie zorganizowano serię wydarzeń z jego udziałem. Poszukiwania trwały kilka dni, a tymczasem okazało się, że pisarz przebywał we własnym domu, odcięty od internetu oraz telefonu i zapomniał o zagranicznej wizycie. To zdarzenie stało się inspiracją do nakręcenia filmu „Porwanie Michela Houellebecqa”.

Jak widzicie, inspiracje można znaleźć wszędzie, czasem zjawiają się całkiem nieoczekiwanie – wystarczy tylko uważnie się rozglądać. Tego możecie się nauczyć podczas Kursu Inspiracje, który rusza już 24 lipca:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapraszam! Zapiszcie się już dziś!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/michel-houellebecq-nie-polecial-na-festiwal-literacki-do-serbii-z-powodu-zajscia-w-samolocie-godnego-sceny-z-jego-powiesci/

Dodaj komentarz