„Moim świętem będzie, jeżeli/Będą – o mnie – wiedzieli”

Tak napisała w jednym ze swoich pięknych wierszy Emily Dickinson, jedna z najbardziej cenionych amerykańskich poetek. A przecież mało brakowało, a zdecydowana większość utworów tej znakomitej pisarki nie ujrzałaby światła dziennego!

Emily Dickinson (1830-1886) została uznana za najwybitniejszą i najbardziej oryginalną z amerykańskich poetek. Trudno się dziwić! Jej unikalna, pełna pozornej prostoty twórczość zachwyca kolejne pokolenia tłumaczy i czytelników.

Jednak droga do zasłużonej sławy nie była łatwa. Emily Dickinson tworzyła w izolacji. Zajmowała się rodzicami, domem i ogrodem. Za jej życia ukazało się zaledwie kilkanaście jej utworów – do tego anonimowo. Dopiero po jej śmierci siostra Emily odkryła w jej kuferku rękopisy 1775 wierszy. Opublikowane utwory spotkały się z wielkim uznaniem, a sama Dickinson zyskała przydomek „pustelnica z Amherst”.  Zdobyła sławę – i właśnie tego chciała. Jak pisała we wierszu Jak to – ja? stworzonym około 1862 roku:

„Jak to – ja? Moja twarz oślepiona
W tak pełnych blasku stronach!
Słyszysz – ja! Moje obce uszy
Powitalna wrzawa – tam – ogłuszy!

Nieśmiałych kroków święci
Nie zatrzymują w pamięci –

Moim świętem będzie jeżeli
Będą – o mnie – wiedzieli –
Moim rajem – i sławą wszystką –
Gdy wymówią – moje nazwisko!”

Być może ktoś z was mógłby się pod tym wierszem podpisać. Pewnie marzycie tak samo o pisarskiej sławie i uznaniu. Pomożemy wam to osiągnąć. Skorzystajcie z kursów Pasji Pisania – zyskacie wiedzę, poznacie ludzi o podobnych zainteresowaniach i marzeniach, a przede wszystkim będziecie szlifować teksty pod okiem profesjonalistów. Zobaczcie, co przygotowaliśmy z myślą o was:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Wybierzcie kurs dla siebie! I snujcie marzenia o swoim pisarskim święcie!

Źródło cytatów: Emily Dickinson, I jestem różą, tłum. Ludmiła Marjańska, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 1998.
Źródło grafiki: https://www.poetryfoundation.org/poets/emily-dickinson

Dodaj komentarz