Opowiadanie Marka Kwietniewskiego w antologii horroru

Niedawno miała miejsce premiera antologii „Słowiański horror” opublikowanej nakładem wydawnictwa Horror Masakra. Tematem przewodnim jest słowiańska groza i niesamowitość. W tej książce znalazło się także opowiadanie „Żywy ogień” Marka Kwietniewskiego – kursanta Pasji Pisania.

„Kiedy u zarania naszych dziejów polano nas wodą chrztu świętego i na nasze swobodne, słowiańskie dusze nałożono kaganiec chrześcijaństwa, spowodowało to niesłychany zamęt. Elity rządzące, zdradzając swych bogów, zdradziły także swój lud, wobec którego stały się świeckim przedłużeniem ramienia obcego Boga. Boga, którego wyznawcy najechali nasze ziemie i któremu szczęk miecza był najdoskonalszą modlitwą, zaś jęki i płacz mordowanych pogan – najsłodszym chorałem. Starzy bogowie odeszli, skazani na potępienie. Odeszli pohańbieni i ośmieszeni, ich imiona zniekształcano i przekręcano ich znaczenie, a ich samych zepchnięto do rangi demonów, które błąkały się wśród zabobonnego chłopstwa. Święte gaje i drewniane gontyny zniszczono, na ich miejscu budując kamienne, zimne i obce ludowi kościoły. Każdy z nich, niczym pięść boga tkwił przez stulecia wbity w świętą słowiańską ziemię, swą obecnością przypominając o swej przygniatającej, tysiącletniej przewadze. Jednakże starzy bogowie nie odeszli zupełnie. Drobinki drzazg zdruzgotanych idoli utkwiły głęboko w słowiańskiej ziemi i w sercach tych niepokornych, którzy nie bali się ponurej potęgi okrutnego boga koczowników”.

Tak zaczyna się Żywy ogień – opowiadanie Marka Kwietniewskiego (na zdj.), umieszczone w antologii Słowiański horror. Głównym bohaterem jest ojciec, który szuka zemsty po stracie syna zabitego przez słowiańskiego demona ognia. Tekst jest oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Marek Kwietniewski uczestniczył w kursach Pasja Pisania I, Pasja Pisania II oraz Praca nad Tekstem. Zawsze jesteśmy dumni z publikacji absolwentów naszych kursów. To świadectwo talentu, a także zaangażowana, cierpliwości i wytrwałości.

Więcej o Słowiańskim horrorze – bardzo ciekawej antologii – możecie przeczytać tutaj.

Marku, w imieniu całego zespołu Pasji Pisania serdecznie ci gratuluję publikacji – i czekam na twoje dalsze sukcesy!

Źródło cytatu: Marek Kwietniewski, Żywy ogień, [w:] Słowiański horror – antologia, Horror Masakra, Sucha Beskidzka 2019.

2 Replies to “Opowiadanie Marka Kwietniewskiego w antologii horroru”

  1. Dziękuję za wsparcie. Takie słowa zawsze dają wielkiego kopa do dalszej pracy i zwiększenia wysiłków. Pozdrawiam serdecznie cały zespół Pasji Pisania.

Dodaj komentarz