Oko pisarza

Janina Duszejko, bohaterka i narratorka powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, opiekuje się domami sąsiadów podczas ich nieobecności. Jedną z sąsiadek jest pisarka. Zobaczcie, co ma do powiedzenia o niej pani Duszejko – i o pisarzach w ogólności.

Janina Duszejko z powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych zajmuje się m.in. stróżowaniem. Ma pieczę nad domami sąsiadów. Dzięki temu poznała pewną pisarkę – jedną z pozytywnych postaci w tej książce. Pewnie sądzicie, że Janina przeczytała jej powieści? Nie. Zobaczcie, jak to motywuje:

„Pisarka zjeżdżała zazwyczaj w maju, samochodem wyładowanym po sufit książkami i egzotyczną żywnością. Pomagałam jej się rozpakowywać, bo miała chory kręgosłup. Chodziła w kołnierzu ortopedycznym, podobno miała kiedyś wypadek. A może kręgosłup popsuł jej się od pisania. przypominała kogoś, kto przetrwał Pompeje – jakby cała była przysypana popiołem (…). Gdybym ją znała trochę gorzej, na pewno przeczytałabym jej książki. Ale ponieważ znałam ją lepiej, bałam się po nie sięgnąć. Może znalazłabym tam siebie opisaną w sposób, którego nie potrafiłabym pojąć. Albo moje ukochane miejsca, które dla niej są zupełnie czym innym niż dla mnie”.

Tę refleksję kończy bardzo ciekawą konkluzją:

„W jakimś sensie takie osoby jak ona, te, które władają piórem, bywają niebezpieczne. Narzuca się od razu podejrzenie fałszu – że taka osoba nie jest sobą, tylko okiem, które bezustannie patrzy, a to, co widzi, zamienia w zdania; w ten sposób okrawa rzeczywistość ze wszystkiego, co w niej najważniejsze, z niewyrażalności”.

Co sądzicie o takim przedstawieniu pisarstwa?

W jednym pani Duszejko na pewno ma rację – rzeczywistość bywa najlepszą inspiracją. Jeśli chcecie się o tym przekonać, zapraszam was na moje Inspiracje. Najbliższa edycja rusza już 11 listopada:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapiszcie się już dziś – i poznajcie literaturę od bardzo codziennej strony!

Źródło cytatów: Olga Tokarczuk, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017.

4 Replies to “Oko pisarza”

 1. Myślę, że ta właśnie książka Tokarczuk jest jak dotąd najbardziej przystępną dla przeciętnego czytelnika. Pewnie to był też jeden z powodów, że ją sfilmowano w obrazie „Pokot”. W każdym razie warto po nią sięgnąć.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Tak, warto:)

 2. Rzeczywistość bywa najlepszą inspiracją. Bardzo to we mnie jest 🙂

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   🙂

Dodaj komentarz