Jesteś królikiem, żółwiem czy rybą?

Carl Kollhoff, główny bohater uroczej książki „Spacerujący z książkami” Carsteina Henna, żyje książkami, dobiera i dostarcza je osobiście swoim klientom. Dzieli też czytelników zoologicznie. Zobacz, kim jesteś – zgodnie z podziałem Carla.

„Mówi się, że książki same znajdują czytelników – czasem jednak potrzebują kogoś, kto wskaże im drogę” – tak zaczyna się Spacerujący z książkami Carsteina Henna, urocza powieść o tym, jak literatura pięknie potrafi łączyć ludzi. Tytułowym bohaterem jest siedemdziesięcioletni Carl, pracownik księgarni, który dostarcza osobiście książki swoim klientom – i nawiązuje szczególne więzi. Wkrótce w jego życiu sporo się zmieni – na przykład pozna nietuzinkową dziewczynkę, która zostanie jest pomocnicą. Co się wydarzy? Zachęcam do lektury. Na marginesie dodam, że jest to książka z wątkami pisarskimi.

A tymczasem przedstawię wam podział czytelników według Carla:

„Carl dzielił czytelników na zające, żółwie i ryby. On sam był rybą i płynął przez książkowy świat, a to dostojnie, a to znów szybko. Zające szły przez książkę jak burza i od razu zapominały, co czytały kilka stron wcześniej. Dlatego co i raz musiały się cofać, żeby to sprawdzić. Żółwie też to robiły, bo czytały tak wolno, że czasami mijały całe miesiące, zanim docierały do końca książki. Co wieczór tylko jedna strona, potem zasypiały. Zdarzało się też, że następnego wieczoru czytały ją jeszcze raz, bo nie były pewne, w którym miejscu skończyły. Do tego każde z tych zwierząt zamieniało się czasem w ciekawskie czajki, które skakały na koniec, czytały najpierw finał, a potem całą resztę. Zdaniem Carla to było trochę tak, jakby się przyszło do restauracji i najpierw zjadło deser. Oczywiście, że był słodki i smaczny, ale jednak brakowało takiej prawdziwej chęci na niego, jakiej nabierało się po spożyciu konkretnych potraw.
Niemniej bez względu na to, jakim kto był zwierzęciem, ten moment, w którym otwierało się nową książkę, zawsze był wyjątkowy”.

Jakim typem czytelników jesteście?

Pamiętajcie, że aby książka trafiła do swojego czytelnika/czytelniczki, musi zostać napisana. Pomożemy wam – na naszych kursach dostaniecie sporo wiedzy, nadacie swoim książkom odpowiedni kierunek. Wybierzcie kurs dla siebie:

https://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Carsten Henn, Spacerujący z książkami, tłum. Danuta Fryzowska, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Dodaj komentarz