O pisarzach i rękopisach

Niedawno do naszych księgarń trafiła biografia jednego z najbardziej znanych rosyjskich pisarzy. Na okładce możemy zobaczyć czarnego kota. Już wiecie, o którego z twórców chodzi? Oczywiście – o Michaiła Bułhakowa.

 

„Rękopisy nie płoną”. Pamiętacie ten cytat? To być może najsłynniejsze słowa, które wyszły spod pióra rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa. Jego powieść „Mistrz i Małgorzata” należy do arcydzieł literatury światowej. Wydaje się, że tej książce nie zaszkodziła nawet obecność w kanonie lektur szkolnych – kolejne pokolenia polskich czytelników sięgają po nią z zainteresowaniem.

 

Niedawno nakładem Świata Książki ukazała się pozycja „Michaił Bułhakow. Biografia mistrza”. Jej autorem jest Aleksiej Warłamow, prozaik, doktor nauk humanistycznych, laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Widzi on Bułhakowa jako pisarza, którym kierował los. Kogoś, kto miał problemy w życiu, ale zwyciężył na polu literatury. Wszak książki Bułhakowa od wielu lat zachwycają i oburzają, stają się przedmiotem literackich i czytelniczych sporów. Bez wątpienia odniosły sukces na całym świecie.

 

Cenicie twórczość Michaiła Bułhakowa?

 

„Rękopisy nie płoną”, czytamy w „Mistrzu i Małgorzacie”. Nie, nie powierzajcie potędze płomieni swoich rękopisów czy maszynopisów. Podzielcie się nimi. Zaprezentujcie je na którymś z kursów Pasji Pisania:

 

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

 

Zaopiekujemy się Waszymi tekstami lepiej niż ogień!

 

Źródło cytatu: Michał Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”, tłum. Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski, Czytelnik, Warszawa, 1987.

Źródło grafiki: https://www.swiatksiazki.pl/michail-bulhakow-biografia-mistrza-6362263-ksiazka.html

 

Dodaj komentarz