„Dama z witraża” nagrodzona

Barbara Józefowicz, która uczestniczyła w kursach Pasji Pisania w 2014 i 2015 roku zdobyła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim. Jury nagrodziło jej opowiadanie „Dama z witraża”. Tekst powstał w trakcie kursów Pasji Pisania.

Barbara Józefowicz to ceniona artystka Art. Naif, malarka i witrażystka. Jej wspaniałe prace można oglądać w Jaśle, ale także na wystawach i festiwalach w wielu krajach świata. W 2014 roku postanowiła spróbować swoich sił w innej dziedzinie sztuki – w pisaniu. Tak trafiła na internetowe warsztaty Pasji Pisania. Dobrze pamiętam teksty Basi – świadczyły o wielkiej wrażliwości, zdradzały malarskie spojrzenie na świat. Były bardzo plastyczne, głębokie, wyszukane, pełne zaskakujących szczegółów – ich lektura często wprawiała mnie w zachwyt. Jedno z opowiadań Barbary Józefowicz zostało docenione w II Konkursie Literackim im. Augustyna Barana – i przyniosło jej trzecie miejsce. Temat przewodni konkursu to „Witraż piękny i nieznany”

Nagrodzone opowiadanie – „Dama z witraża” – miałem przyjemność poznać na kursie podstawowym Pasji Pisania. To piękna historia rozpoczynająca się w Barcelonie w 1912 roku. Miejscem akcji staje się pracownia usytuowana z dala od głównego nurtu życia. To właśnie tu Mario poznaje sekrety sztuki tworzenia witraży. Później czytelnik przenosi się do Buenos Aires i do innej pracowni – tam wchodzi zagubiona kobieta, aby zapytać o drogę. Nieoczekiwanie zostaje olśniona pięknem witraży – i nagle wszystko inne przestaje być ważne. Ta przypadkowa wizyta na zawsze odmieni jej życie.

Co było dalej? Tego nie zdradzę. Całość będzie można przeczytać w publikacji pokonkursowej.

Basiu, cieszy mnie i wzrusza – i ani trochę nie dziwi! – twój pisarski sukces. W imieniu całego zespołu Pasji Pisania serdecznie ci gratuluję i życzę kolejnych osiągnięć literackich!

15 Replies to “„Dama z witraża” nagrodzona”

 1. Chomik buszujący w zbożu says: Odpowiedz

  Serdeczne gratulacje dla autorki i nauczyciela!

  1. Dziękuję i pozdrawiam, BJ

 2. Chomik buszujący w zbożu says: Odpowiedz

  Serdeczne gratulacje dla autorki i nauczyciela!

 3. Serdeczne gratulacje dla Pani Barbary składam na Twoje, Michał, ręce! Tobie też trochę gratuluję :).

  1. Dziękuję i pozdrawiam, BJ

 4. Gratuluję sukcesu. Życzę szczęścia i wytrwałości w pisaniu. Pozdrawiam (:

  1. Dziękuję i pozdrawiam, BJ

 5. Dziękuję za gratulacje i ciepłe słowa.
  Michał, ten sukces dedykuję Tobie. Bez Ciebie nie byłoby to możliwe.
  Pozdrawiam, BJ

 6. Gratulacje! Cudownie jest czytać takie wpisy? Mnie też nie dziwi, że pracując z Michałem odnosi się sukcesy. Pani Basiu to początek literackiej drogi. Brawo.

  1. Dziękuję, Pani Kasiu. 🙂

 7. Basiu – gratuluję! To wspaniały moment, kiedy Autor może wreszcie uwierzyć w siebie, ponieważ został zauważony i doceniony. Niech ciepło tych chwil ogrzewa Ciebie zawsze wtedy, gdy pojawią się chmury zwątpienia 🙂
  Michał, Tobie też gratuluję. Poza samoukami, zawsze za sukcesem jednego człowieka, stoi praca tych, którzy wskazywali mu drogę, popychali w dobrym kierunku i pokazywali ślepe uliczki. Robisz to doskonale 🙂

  1. Bardzo dziękuję. I już czekam na kolejny kurs z Michałem. 🙂

 8. Gdzie można przeczytać ten tekst?

  1. Proszę podać mail to prześlę. Możesz na mój prywatny basia2005@gmail.com

 9. Tutaj jest strona konkursowa:
  http://barwyszkla.pl/ii-konkurs-literacki-im-augustyna-barana/
  Po konkursie została wydana książka z nagrodzonymi opowiadaniami. Można zamówić ją u organizatora konkursu, w firmie „Barwy szkła”.
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie,
  Barbara Józefowicz.

Dodaj komentarz