Głośno było swego czasu o „Uległości”, powieści francuskiego pisarza Michela Houellebecqa. Ta książka kojarzy się przede wszystkim z polityką, ponurą wizją przyszłości – ale nie zabrakło też fragmentów poświęconych literaturze.
Miesiąc: styczeń 2018
O przedmiotach, miłości i literaturze
Jak wiecie, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii „literatura” został Marcin Wicha. Tę nagrodę otrzymał za esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Można tę książkę nazwać intymnym portretem żałoby – ale także świadectwem miłości do matki.
Pierwsze próby pisarskie Emilki z Księżycowego Nowiu
Emilka Byrd Starr to jedna z mniej znanych bohaterek powieści Lucy Maud Montgomery. Książki o Emilce uchodzą za najbardziej autobiograficzne w dorobku kanadyjskiej pisarki. Montgomery obdarzyła Emilkę również swoimi ambicjami literackimi. Jak wypadła pierwsza pisarska próba?
„Pamiętam, że” – czyli kolejna pisarska zabawa
Dziś chciałem wam zaproponować kolejną twórczą zabawę, w sam raz na pisarską rozgrzewkę na początek tygodnia. Niewiele trzeba, wystarczy tylko trochę wysilić pamięć – i pisać.
O drodze do sukcesu i pisarskich nawykach
Kilka miesięcy temu do naszych księgarń trafił Początek – kolejna wyczekiwana powieść Dana Browna, popularnego amerykańskiego autora poczytnych thrillerów. Okazuje się, że droga do sukcesu pisarskiego nie była prosta. Początek mógłby się nigdy nie ukazać – podobnie jak kilka innych powieści Browna.
Pisarskie początki Królowej Kryminałów
Agathę Christie niebezzasadnie okrzyknięto Królową Kryminałów. Choć minęły całe dekady, ona wciąż zasługuje na to miano. A czy wiecie, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem?
O kłamliwych jeżach, niewiernej Korze i aroganckim masonie
Jakiś czas temu zaproponowałem literacką zabawę z palindromami. Chodziło o to, aby wymyślić krótką historię na podstawie palindromu. Pora zaprezentować efekty tego literackiego wyzwania – a jest się czym chwalić!
Pierwsze próby pisarskie Agnieszki Niechcic
Na pewno znacie „Noce i dnie” (jeśli nie z książkowego pierwowzoru, to z kultowego serialu z fenomenalnymi rolami Jadwigi Barańskiej, Jerzego Bińczyckiego, Stanisławy Celińskiej i całej plejady równie wybitnych aktorów). A czy wiecie, że ta najsłynniejsza polska saga rodzinna miała swój książkowy pierwowzór?
Dwóch Swiftów
Jonathan Swift – czy te personalia wam coś mówią? Oczywiście! Myślicie pewnie teraz o „Podróżach Guliwera”? Cóż, nie tego Jonathana Swifta miałem na myśli, a raczej bohatera powieści „Więcej pań niż panów” o takich samych personaliach.
Rozpocznij swój pisarski rok
Rozpoczął się 2018 rok. Jakie są wasze plany pisarskie? Co weźmiecie na warsztat? Opowiadanie? Powieść? Scenariusz? Rozwijanie bloga? Może warto rozpocząć pisarski rok z kursem? Trwa już rekrutacja.