Frankenstein spod pióra Jeanette Winterson

Jeanette Winterson, wybitna brytyjska pisarka, pracuje nad powieścią, która będzie przeróbką jednego z arcydzieł literatury – „Frankensteina” Mary Shelley. Jaki będzie się prezentować klasyczna historia grozy w XXI wieku?

Brytyjska pisarka Jeanette Winterson niedawno wzięła udział w Projekcie SZEKSPIR, w ramach którego współcześni pisarze przerabiali najsłynniejsze dramaty Szekspira na powieści. Wówczas zaprezentowała inne spojrzenie na Zimową opowieść. Tym razem wzięła na warsztat inne arcydzieło literatury Frankensteina Mary Shelley. Tytuł jej powieści to Frankissstein.

Winterson po raz kolejny ma zamiar tchnąć nowe życie w klasykę literatury. W swojej książce będzie się skupiać na problemach tożsamości, technologii i seksualności. Czym zaskoczy czytelników? Jak będzie się prezentował Frankenstein w takiej odsłonie? Premiera zapowiedziana jest na jesień 2019 roku.

Literatura sama w sobie często staje się pożywką dla literatury. Można powiedzieć, że literatura napędza samą siebie. Chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat? Macie ochotę pobawić się pisarstwem, zobaczyć inne jego możliwości? Zapraszam na kurs Pasja Pisania Inspiracje, który rozpocznie się 30 maja. Trwają zapisy, mamy jeszcze miejsca:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Spotkajmy się!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/jeanette-winterson-pisze-wlasna-wersje-frankensteina/

6 Replies to “Frankenstein spod pióra Jeanette Winterson”

 1. Widzę, że remake’i nie tylko w filmach stają modne. A jak jest z prawami autorskimi w takiej sytuacji?

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Akurat „Frankenstein”, zdaje się, jest już w domenie publicznej:)

 2. I wtedy każdy zwyczajnie może pracować nad takim tekstem?

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   To jest klasyka literatury;) Pamiętasz z kursu Inspiracje, że literatura napędza samą siebie:)

 3. Owszem, pamiętam 🙂 tylko nie przypuszczałam, że każdy tak może. Sądziłam, że jest tylko w ramach oficjalnego projektu wolno tworzyć podobne dzieła.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Jeśli chodzi o klasykę, literatura jest bardzo otwarta:)

Dodaj komentarz