Lucy Maud Motgomery o Sienkiewiczu

Lucy Maud Montgomery, jedna z najpopularniejszych kanadyjskich pisarek, w swoich dziennikach pisała: „czytam – o, to mój stary, niezawodny klucz do krainy czarów!”. Rzeczywiście, czytała bardzo dużo. Wśród jej lektur znalazło się także „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Na pewno znacie powieści Lucy Maud Montgomery. Któż nie słyszał o Ani z Zielonego Wzgórza? Być może zaznajomiliście się także z innymi bohaterkami kanadyjskiej pisarki – z Emilką Starr, z Pat Gardiner czy z Marigold. A czy ktoś z was miał okazję czytać pamiętniki Lucy Maud Montgomery?

To fascynująca lektura (zwłaszcza część druga – Uwięziona dusza – pisana już z perspektywy młodej kobiety). Montgomery pisze o codziennym życiu, o krewnych i znajomych, o swoich marzeniach, ambicjach, próbach literackich. Ma jeszcze sporo wątpliwości, co swego pisania („Czy to tylko mrzonka – czy talent na wagę złota, który w końcu przeważy szalę na moją korzyść?”), choć zarazem znajduje w sobie dużo siły, aby się nie poddawać. Chętnie wciągnąłbym ją na listę obowiązkowych lektur każdego, kto zmaga się ze swoim pisaniem!

Ważną częścią życia Montgomery pozostają książki. Sama przyznaje: „Jestem po prostu »książkowym nałogowcem«. Książki są dla mnie równie nieprzezwyciężoną pokusą, jak trunek dla pijaka. Nie potrafię im się oprzeć”. Sporo w Uwięzionej duszy reminiscencji lekturowych.  10 lipca 1898 roku napisała o bodaj najsłynniejszej powieści Henryka Sienkiewicza:

„Potem przeczytałam »Quo vadis« – powieść roku. Ma wielką moc i głębię – doskonały obraz przepychu i zepsucia cesarskiego Rzymu i dworu Nerona, z którego wyłania się czyste i straszne piękno wczesnego chrześcijaństwa; i gdyby chrześcijaństwo zachowało swą pierwotną prostotę, miast obrastać w dogmaty i słowa, byłoby dzisiaj równie potężną siłą, jak wówczas, kiedy męczennicy w Koloseum pieczętowali wiarę własną krwią”.

Oto spotkanie dwóch wielkich pisarzy!

Was również zachęcam do spotkania z pisarką – i do lektury Uwięzionej duszy.

Źródło cytatów: Lucy Maud Montgomery, Uwięziona dusza, tłum. Ewa Horodyńska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 1998.
Źródło grafiki: https://allbox.tv/galeria-filmu,quo-vadis-quo-vadis-1951,11109

Dodaj komentarz