„Literatura jest sztuką słowa” – Wiesław Myśliwski o pisaniu

Wiesław Myśliwski jest jednym z najciekawszych i najbardziej cenionych polskich twórców. Na pewno znacie takie jego powieści jak „Kamień na kamieniu” czy „Traktat o łuskaniu fasoli”. A jak Wiesław Myśliwski traktuje samo pisanie? O tym opowiada w jednej z rozmów z Janiną Koźbiel.

Słowa i światy – rozmowy Janiny Koźbiel to znakomity zbiór wywiadów z pisarzami. Janina Koźbiel pyta ich o twórczość, o postrzeganie literatury, o kreacje, o funkcjonowanie języka. Jest doskonale przygotowana, a swoich rozmówców traktuje jak równorzędnych partnerów. Lektura tej pozycji to świetna przygoda intelektualna.

Słowa i światy… otwierają rozmowy z Wiesławem Myśliwskim – jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Zobaczcie, jak postrzega on literaturę:

„Literatura nie ma granic. Literaturą może być ludzki zapis, niezależnie od tego, czy spełnia – czy nie spełnia – wymogi tak zwanych literackich form, czy wyrasta ze świadomego założenia, że pisze się literaturę, czy jest zapisem pozbawionym tego rodzaju znamion. Może być to zapis nawet użytkowy, często mimowolny, przypadkowy, zwłaszcza przy takim natłoku tekstów jak dzisiaj, literatury trzeba szukać na obrzeżach tego, co się próbuje przedstawiać jako literaturę. Bo – jak powiedziałem – literaturą może być wszystko, tylko mało co jest literaturą. Od czego zatem zależy, czy coś jest literaturą? Według mnie od języka. (…) Język i tylko język. Literatura jest sztuką słowa. I słowo powołuje świat, słowo jest tego świata kreatorem”.

„[Literatura] Nie powinna osądzać, nie powinna pouczać, powinna starać się zrozumieć, bo takie jest, według mnie, jej powołanie. Wtedy czytelnik czuje się przez autora jak gdyby zaproszony do podjęcia wspólnej próby rozumienia opisanego w książce świata. Staje się partnerem, użycza książce własnej wrażliwości, własnej wyobraźni, emocji, myśli, własnego doświadczenia i dopiero w takim współbrzmieniu autora i czytelnika książka staje się pełnią”.

Zgadzacie się z przemyśleniami Wiesława Myśliwskiego? Czym dla was jest literatura?

Źródło cytatów: Wiesław Myśliwski, „Na granicy słowa”, w: Słowa i światy: rozmowy Janiny Koźbiel, wyd. JanKa, Pruszków, 2012.
Źródło grafiki: http://www.instytutksiazki.com/autorzy-detal,literatura-polska,87,mysliwski-wieslaw.html i https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiesław_Myśliwski

2 Replies to “„Literatura jest sztuką słowa” – Wiesław Myśliwski o pisaniu”

 1. Tak, tak, po trzykroć tak! Pod każdym zdaniem się podpisuję obiema rękami, a nie są to jedyne słowa Mistrza Wiesława, które sobie ogromnie cenię, bo prócz wywiadu ze „Słów i światów” mam jeszcze pokaźny zbiorek cytatów z Jego dzieł, zwłaszcza „Traktatu o łuskaniu fasoli”, w których przekazane są równie ważne i wymowne prawdy.
  Literatura ma nas wprowadzać w nieznane obszary świata i odkrywać na nowo obszary znane (albo takie, które nam się wydaje, że znamy); i tak, o wiele jest cenniejsza, gdy nie nakazuje go tak czy owak rozumieć, ale pozwala nam odbierać go przez pryzmat tego, kim sami w tym świecie jesteśmy i wyciągać własne wnioski.
  Ogromnie się cieszę, że kolejny okaz takiej literatury znajdzie się na mojej półce już za kilka miesięcy – mowa o nowej powieści Autora, „Ucho Igielne” (premiera zaplanowana na 15 października).

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   „Literatura ma nas wprowadzać w nieznane obszary świata i odkrywać na nowo obszary znane (albo takie, które nam się wydaje, że znamy); i tak, o wiele jest cenniejsza, gdy nie nakazuje go tak czy owak rozumieć, ale pozwala nam odbierać go przez pryzmat tego, kim sami w tym świecie jesteśmy i wyciągać własne wnioski.”

   Mogę się tylko pod tym podpisać:)

Dodaj komentarz