Słynna pisarka i kryzys twórczy

Delphine, bohaterka „Prawdziwej historii” Delphine du Vigan, odniosła spektakularny sukces jako pisarka. Teraz jednak zmaga się z kryzysem twórczym. I wtedy poznaje tajemniczą kobietę, której imię jest w powieści sprowadzone do inicjału. L. poświęca Delphine uwagę, okazuje wiele zrozumienia, zachęca ją też do pisania Delphine.

Prawdziwa historia – powieść Delphine de Vigan, sfilmowana przez Romana Polańskiego – to porywająca opowieść o dziwnej relacji, która połączyła pisarkę i czytelniczkę jej książek. Tajemnicza L. stopniowo wkrada się w życie Delphine i zawłaszcza kolejne jego obszary. Jest w tym coś niepokojącego („Wydawało się, że L. wie o mnie wszystko, chociaż nie powiedziałam ani słowa”). Jednak – mogłoby się zdawać – L. ma na bohaterkę bardzo pozytywny wpływ. Zachęca ją do pisania, aby ta wyszła z kryzysu twórczego:

„Ja wiem, co to jest ta twoja ukryta książka. Wiem to od samego początku. Zrozumiałam, jak tylko zobaczyłam cię po raz pierwszy. Nosisz to w sobie. Nosimy to w sobie. Ty i ja. Jeżeli jej nie napiszesz, ona dopadnie ciebie”.

Jednak Prawdziwa historia to nie tylko wciągający thriller, ale powieść o pisaniu, o tworzeniu samym w sobie. O roli wątków autobiograficznych w twórczości, o przenikaniu się fikcji i prawdy na gruncie literatury. Sporo tu ciekawych pisarskich spostrzeżeń. Przykładowo Delphine podczas swojego spotkania autorskiego ma szansę obserwować z zafascynowaniem tę całą otoczkę wokół książki, „owe wzajemne relacje między czytelnikiem a tekstem, przy czym niemal zawsze i z powodów, których nie potrafię wyjaśnić, książka odsyłała czytelnika do jego własnej historii. Była rodzajem zwierciadła, którego głębia obrazu ani kontury już do mnie nie należały”.

Warto sięgnąć po tę powieść – również ze względów pisarskich.

A jeśli chcecie pisarskiej motywacji, która nie miałaby w sobie nic toksycznego, a pozostałaby równie skuteczna, zapiszcie się na kursy Pasji Pisania. Dostaniecie dużo wsparcia w kreatywnej atmosferze. Zerknijcie na stronę z harmonogramem kursów:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was, wasze powieści i opowiadania!

Źródło cytatów: Delphine de Vigan, Prawdziwa historia, tłum. Joanna Kluza, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2016.
Źródło grafiki: http://kultura.gazeta.pl/kultura/56,114438,22877990,prawdziwa-historia-polanski-powraca-z-najnowszym-filmem.html

3 Replies to “Słynna pisarka i kryzys twórczy”

  1. Chomik buszujący w zbożu says: Odpowiedz

    Kryzys, czas, wiara, chęć, która tonie w odmętach śmieci. Dzisiaj, po wielu, ekologicznych rozmowach tonę w nich – dlatego to brzmię. Jakże piękne książki wynajdujesz – więź pomiędzy autorem i czytelnikiem. Tekst i jego odbiór. Historie.

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

      Wierzę, że literatura bywa ratunkiem na kryzys:)

  2. Właśnie przeczytałam. Powieść dała mi dużo do myślenia, szczególnie nad moimi własnymi próbkami tworzenia. Na pewno już inaczej spojrzę na literaturę po tej książce, dlatego, że autorka wpuściła mnie czytelnika do swojego umysłu. Co ciekawe, mam wrażenie, jakby ona krążyła tym samym po moich myślach. Bardzo intrygujący tekst i niebezpieczny. Miałam swoje podejrzenia co do tajemniczej L. ale już teraz wiem, że każdy, kto próbuje swoje pomysły przelać na papier, spotyka na swojej drodze kogoś takiego jak L. i … różnie życie się toczy, w zależności od tego na ile pozwolimy jej przejąć nad sobą kontrolę.

Dodaj komentarz