„Napisz o mnie książkę”

„Napisz o mnie książkę” – to właśnie usłyszał Anthony Horowitz od pewnego detektywa w powieści… hm… Anthony’ego Horowitza „Pogrzeb na zamówienie”. Jak sobie poradził z tą prośbą?

Narratorem swojej powieści Pogrzeb na zamówienie Anthony Horowitz (na zdj.) – pisarz, scenarzysta specjalizujący się w serialach kryminalnych – uczynił samego siebie. Spotyka on byłego detektywa Daniela Hawthorne’a. Ten niezwykły człowiek składa mu niecodzienną propozycję:

„- Chciałbym, żebyś o mnie napisał.
Bodaj za każdym razem, gdy się spotykaliśmy, Hawthorne czymś mnie zaskakiwał. Zazwyczaj człowiek wie, na czym stoi, gdy widzi znajomego: każda rozmowa zacieśnia więź i po pewnym czasie zasady wzajemnych relacji są mniej więcej ustalone. Niestety Hawthorne’a ta reguła nie dotyczyła. Był wyjątkowo nieprzewidywalny. (…)
– Co konkretnie ma pan na myśli? – spytałem.
– Napisz o mnie książkę. (…) Ja dostaję ciekawą sprawę kryminalną, a ty piszesz, jak ją rozwiązuję.
– Przecież ledwie się znamy – zaoponowałem.
– No to się poznamy. Musisz wiedzieć, że właśnie trafił mi się ciekawy przypadek. To ledwie początek śledztwa, ale przeczuwam, że coś takiego może ci się spodobać.”

Rzeczywiście, sprawa jest intrygująca. Pewna kobieta odwiedza zakład pogrzebowy, aby szczegółowo zaplanować swój pochówek. Kilka godzin później zostaje zamordowana. Czy wiedziała, co się stanie? Dlaczego złożyła tak osobliwą wizytę? Hawthorne i Anthony prowadzą wspólne śledztwo.

Pogrzeb na zamówienie to całkiem dobry kryminał – Anthony Horowitz czerpie z klasycznych wzorców. Sporo tu także o pisaniu – autor dzieli się tajemnicami swojego warsztatu. To takie ciekawostki – zwłaszcza dla piszących. Również z tego względu, warto sięgnąć po tę pozycję.

Pamiętajcie, że i wy możecie kiedyś spotkać się z podobną prośbą. Warto się na to przygotować! Ćwiczcie swoje pióro na kursach Pasji Pisania. Harmonogram styczniowych kursów znajdziecie tutaj:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zapiszcie się! Czekamy na was!

Źródło cytatów: Anthony Horowitz, Pogrzeb na zamówienie, przeł. Maciej Szymański, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2018.
Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/pl/anthony-horowitz,a420.html

2 Replies to “„Napisz o mnie książkę””

 1. Kasia Alias Kinga says: Odpowiedz

  Zaplanować swój pogrzeb, ciekawe.
  A na kursy warto się zapisać, aby doskonalić warsztat, poznać literaturę od kuchni, a książki od podszewki.
  To mówiłem ja, Jarząbek.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   :):):)

Dodaj komentarz