O współczesnym Don Kichocie

Salman Rushdie, wybitny brytyjski pisarz pochodzenia indyjskiego – stworzył nową powieść inspirowaną klasycznym utworem Miguela Cervantesa o perypetiach Don Kichota. Kim jest bardziej współczesny Don Kichot, a kim jego Dulcynea?

Salman Rushdie (na zdj.) napisał nową książkę inspirowaną literaturą. Quichotte to powieść nawiązująca do Don Kichota Miguela Cervantesa. Wydawca zapowiada tragikomiczną opowieść o obłąkanych czasach. Rushdie bierze na warsztat takie tematy jak: relacje między ojcem i synem, rodzeństwem, rasizm, cybreszpiegostwo, nadchodząca apokalipsa. Quichotte ma być także hołdem złożonym Cervantesowi i Don Kichotowi. W jednym z wywiadów (po ponownej lekturze Don Kochota), Rushdie powiedział, że „idea człowieka z determinacją postrzegającego świat według swej własnej wizji, pomimo wszelkich przeciwstawnych dowodów, wydaje się uderzająco współczesna”.

Tytułowy bohater to starzejący się komiwojażer. Ma on obsesję na punkcie „nierzeczywistej rzeczywistości” telewizji. Zakochany w gwieździe srebrnego ekranu, wyrusza w podróż przez Amerykę, aby udowodnić, że jest godny jej ręki i uczucia. Książka zostanie wydana w Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia.

Literatura często stanowi pożywkę dla literatury, a kolejne reinterpretacje pewnych historii często wnoszą coś nowego w rozumienie uniwersalnego charakteru oryginału. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak przerabiać literackie pomysły, zapiszcie się na kurs Pasja Pisania Inspiracje, który odsłoni przed wami nieznane możliwości literatury:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Ruszamy 15 maja. Już dziś zarezerwuj sobie miejce!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/salman-rushdie-napisal-powiesc-inspirowana-don-kichotem/

One Reply to “O współczesnym Don Kichocie”

  1. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

Dodaj komentarz