Toksyczne więzi – debiut Jarosława Czechowicza

Na pewno znacie blog Krytycznymokiem, gdzie Jarosław Czechowicz od kilkunastu lat omawia nowości wydawnicze. Ostatnio do księgarń trafiła jego debiutancka powieść – „Toksyczność”. To mroczne studium zależności między alkoholikiem i osobami współuzależnionymi.

Jarosław Czechowicz – niezależny recenzent, znany m.in. z bloga krytycznymokiem – tym razem staje po drugiej stronie literacko-recenzenckiej barykady. Kilka dni temu miała premierę jego debiutancka powieść Toksyczność opublikowana nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Główną bohaterką jest Janina, która dorasta w rodzinie alkoholika. W dramatycznych okolicznościach traci matkę, a wkrótce otwiera nowy rozdział samodzielnego – bo z dala od ojca i rodzeństwa – życia. Wychodzi za mąż, bardzo wcześnie zostaje matką. Nie może sprostać rolom narzucanym jej przez społeczeństwo. Ratunku szuka w alkoholu – i wkrótce wpada w nałóg. Dramat alkoholowy dotyka także jej najbliższych. Toksyczność to przejmująca analiza niszczenia siebie i najbliższych poprzez nałóg – czy istnieje szansa na odkupienie? Bardzo polecam tę powieść miłośnikom mocnej, autentycznej prozy psychologicznej.

Jarosław Czechowicz nie ukrywa, że pierwowzorem Janiny jest jego własna matka. Oto jak w jednym z wywiadów wyjaśnił, jak powstała Toksyczność:

„Kiedyś matka powiedziała mi, że bardzo chciałaby, aby wiele osób poznało jej historię. Bo zawsze była osobna, zawsze zostawała ze wszystkim sama, czuła się pomijana i nieakceptowana przez cały świat. Sama rozpaczliwie szukała miłości, ale także wybaczenia – u mnie i mojej siostry. A ja sobie pomyślałem, że to wszystko warte jest opowiedzenia z kilku powodów. Po pierwsze: to historia niezwykłej determinacji, samozaparcia i walki o normalne życie. Po drugie: chciałem tę powieść napisać przede wszystkim dla dorosłych dzieci alkoholików, dla wszystkich ludzi wstydzących się swoich pijanych rodziców, ukrywających zaznane od nich krzywdy i traktujących własne doświadczenia jako coś, co ma być stygmatem. Moja opowieść mówi, że my, tak zwani DDA, nie mamy się czego wstydzić, bo to nie my piliśmy, zaniedbywaliśmy rodziny, wyrządzaliśmy im krzywdy i nie my kochaliśmy trudną miłością człowieka niezdolnego do panowania nad nałogiem i emocjami. Po trzecie: bardzo mi zależało, by opowiedzieć historię kobiecej samotności i rozpaczy, która jest jednocześnie opowieścią o sile”.

Cały – bardzo ciekawy – wywiad z Jarosławem Czechowiczem możecie przeczytać tutaj.

Jak widzicie, literaturę często inspiruje samo życie. Książki bazujące na faktach często poruszają najbardziej, łatwo się czytelnikowi w nich odnaleźć. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym, jak wykorzystać własną biografię w literaturze, zapraszam was na Kurs Inspiracje, który rusza 15 maja:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Czekam na was!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/wywiady/alkoholizm-to-wieczny-problem-i-nie-zna-podzialu-na-plec-wywiad-z-jaroslawem-czechowiczem-autorem-toksycznosci/

Dodaj komentarz