Której swojej powieści Stephen King najbardziej nie lubi?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce „Stephen King. Instrukcja obsługi” Roberta Ziębińskiego, która niedawno trafiła do naszych księgarń. To wyjątkowy przewodnik po pisarskim świecie króla horroru (nie tylko z nazwiska), autora „Carrie”, „Cmętarza zwierząt”, „To” czy „Misery”, a także poradnika „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”.

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Albatros ukazała się książka Stephen King. Instrukcja obsługi Roberta Ziębińskiego. To kompleksowy przewodnik po literackim i filmowym świecie Stephena Kinga.

Sporo tu informacji i ciekawostek – biograficznych, związanych z pisaniem, książkami i ekranizacjami. Każda z książek Kinga została tu omówiona (dotyczy to zarówno książek wydanych, jak i tych, które chciał napisać), a także każda adaptacja filmowa. Ta pozycja zawiera także miniprzewodnik po Castle Rock, a także historię powstania Mrocznej Wieży. Całość uzupełniają wywiady z twórcami, którzy pracowali z Kingiem – m.in. Mickiem Garrisem, Peterem Straubem, Zakiem Hilditchem, Tommym Lee Wallace’em, a także z aktorami, którzy stworzyli charakterystyczne role. Ponadto na łamach tej książki wypowiedzieli się popularni pisarze (m.in. Jakub Małecki, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Rafał Kosik), opowiadając o swoim pierwszym czytaniu Kinga i o tym, co w jego dziełach najbardziej ich przeraża.

Stephen King. Instrukcja obsługi to pozycja obowiązkowa dla fanów Stephena Kinga! Nie przegapcie jej!

Pamiętam, że swoją przygodę ze Stephenem Kingiem zacząłem od Carrie. Tak mnie wciągnęła, że przeczytałem ją w jeden dzień! Historia tego Kopciuszka na opak była naprawdę

 

przerażająca. I świadomość tego, że najgorsze zło tkwi właśnie w człowieku (myślę, że po części na tej idei zasadza się sukces horrorów autora To). Nieco paradoksalne, że dziś marzyłoby mi się, żeby Stephen King napisał swoją pierwszą powieść nieco inaczej, bardziej po swojemu, mniej skrótowo – a jednak nadal cenię Carrie i chętnie do niej wracam.

A jak wy wspominacie swój pierwszy kontakt z twórczością Stephena Kinga? Czy to była powieść, czy może Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika?

Źródło tekstu: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/stephen-king-instrukcja-obslugi/
Źródło grafiki: http://lubimyczytac.pl/autor/13997/stephen-king

4 Replies to “Której swojej powieści Stephen King najbardziej nie lubi?”

 1. Dawno temu, zupełnie przypadkiem wpadło mi w ręce „Lśnienie” i tak się zaczęła moja znajomość z tym panem. Mam większość jego książek i chociaż jeszcze wszystkich nie przeczytałam, to Lśnienie uważam za najlepszą jego książkę.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   „Lśnienie” póki co znam tylko z ekranizacji – książka czeka na półce:)

   1. koniecznie przeczytaj 🙂 gdybym w pierwszej kolejności obejrzał film, to do książki raczej bym nie podszedł. A jednak film w porównaniu z papierową wersja jest moim zdaniem bardzo kiepski

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

     Ja zwykle najpierw czytam, a potem oglądam ekranizacje, ale było parę wyjątków:)
     „Lśnienie” będzie może lekturą w sam raz na wakacje.

Dodaj komentarz