Ulica Joanny Chmielewskiej

Joanna Chmielewska – ceniona pisarka, znana (nie tylko w Polsce) ze swoich kryminałów o zabarwieniu komediowym – doczeka się własnej ulicy w Bytomiu.

Radni w Bytomiu zagłosowali za tym, aby jednej z nowych ulic nadać imię Joanny Chmielewskiej – popularnej autorki kryminałów, które do dziś bawią kolejne pokolenia czytelników. Decyzja została przyjęta jednogłośnie przez 25 radnych obecnych na sesji rady miasta. Ulica Joanny Chmielewskiej znajdzie się w dzielnicy Stolarzowice (pomiędzy ulicą Trampisza, a skrzyżowaniem ulic: Kościuszki, Krzemienia i Tęczowej). Trwa tam budowa domów jednorodzinnych.

Joanna Chmielewska jako młoda dziewczyna przez pewien niedługi czas mieszkała w Bytomiu, gdzie udzielała korepetycji i pomagała w działalności artystycznej domów kultury. Wspomniała o tym mieście w pierwszym tomie autobiografii – Dzieciństwo:

„Przenieśliśmy się do Bytomia, z góry wiadomo było, że nie na zawsze, bo moja matka upierała się wrócić do Warszawy, więc tylko na jakiś czas. Tam skończyłam drugą klasę i uratowałam własne zdrowie. (…) Ogólnie biorąc, miałam w tym Bytomiu warunki prawie wymarzone, nareszcie pokój dla siebie, choć w pewnym stopniu do spółki ze mną użytkowała go Lucyna, często przyjeżdżająca z Katowic, ale lepiej do spółki niż wcale”.

Joanna Chmielewska ma wielu fanów reprezentujących różne pokolenia, dla wielu z nich takie powieści jak LesioWszystko czerwone, Całe zdanie nieboszczyka czy Wszyscy jesteśmy podejrzani to powieści kultowe. Czy i wy cenicie jej twórczość?

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/joanna-chmielewska-bedzie-miala-swoja-ulice-w-bytomiu/

2 Replies to “Ulica Joanny Chmielewskiej”

  1. Fajne:)

  2. Znam autorkę i jestem pewien, że coś jej czytałem, ale za boga nie mogę sobie przypomnieć co 🙁

Dodaj komentarz