Agatha Christie pisze i prowadzi śledztwo

Na początku 1927 roku, po komplikacjach ze słynnym zaginięciem i po bardzo bolesnym rozwodzie, Agatha Christie wyjechała na Wyspy Kanaryjskie, aby odpocząć i dokończyć pisanie „Zagadki Błękitnego Ekspresu”. Andrew Wilson w powieści „Inny rodzaj zła” przedstawia ten trudny okres w życiu pisarki – ale każe jej przy okazji prowadzić śledztwo.

Andrew Wilson bohaterką i narratorką swoich powieści uczynił Agathę Christie – Królową Kryminałów. Jednak nie jest to proste „zapożyczenie” postaci. Ten brytyjski pisarz i dziennikarz zaproponował coś bardzo oryginalnego. Kolejne powieści wpisuje w jej biografię. I tak w Innym rodzaju zła odwołuje się do trudnego momentu w życiu Christie. W 1927 roku, chcąc odpocząć po bolesnych doświadczeniach związanych z zaginięciem i rozwodem, wyjechała ona na Wyspy Kanaryjskie w towarzystwie córki i przyjaciółki. Pracowała wtedy nad powieścią Zagadka Błękitnego Ekspresu.

W Innym rodzaju zła Agatha Christie trafia na Teneryfę jako tajna agentka, aby pomóc wyjaśnić okoliczności makabrycznej zbrodni. Ciało pewnego młodego człowieka znaleziono w jednej z jaskiń. Czy cała sprawa ma podłoże okultystyczne? I co się stanie, gdy zginie kolejna osoba? To wyjątkowo pracowite „wakacje”! Christie-narratorka stwierdza: „Pisanie o zabójstwach to jedno, ale udział w ich rozwikływaniu to zupełnie inna para kaloszy”. Z kolei jeden ze śledczych zauważa, komentując morderstwo: „Jako pisarka jest pani przyzwyczajona do kontrolowania sytuacji, ma pani wszystkich bohaterów w głowie. Natomiast w obliczu takiego zdarzenia zapewne irytuje panią fakt, że nie zna pani stojącej za nim historii”.

Niejako przy okazji Andrew Wilson znalazł wyjaśnienie, dlaczego Agatha Christie nie była zadowolona z Zagadki Błękitnego Ekspresu – nie miała głowy do pisania, skoro tropiła mordercę!

Zrobienie z autentycznej postaci bohatera literackiego to fascynujące wyzwanie. Wymaga przede wszystkim zapoznania się z biografią danego człowieka i wczucia się w jego emocje. Postać stworzona z oryginału musi być wiarygodna. Na szczęście Andrew Wilson odrobił tę lekcję!

Jak widzicie, prawdziwe postaci mogą stać się świetną inspiracją dla literatury. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, gdzie szukać materiału i jak go przetwarzać, zapraszam na najbliższe Inspiracje – ruszają 28 sierpnia:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Kto jeszcze dołączy?

Źródło cytatów: Andrew Wilson, Inny rodzaj zła, tłum. Beata Hrycak, Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2018.
Źródło grafiki: https://bukowylas.pl/ksiazki/krolowa-zbrodni

6 Replies to “Agatha Christie pisze i prowadzi śledztwo”

 1. W Wielkiej Brytanii ukazał się kolejny tom przygód Agathy Christie pióra Wilsona pt. „Death in a desert land”. Pozostaje mieć nadzieję, że Bukowy Las już pracuje nad tłumaczeniem 🙂

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Och, wspaniale! Na pewno przeczytam!

 2. 2 razy pojawia się tajemnicze „zaginięcie”.
  Czyje?
  pytanie nasuwa się samo
  i siedzi w głowie do końca czytania tekstu
  ba, brak odpowiedzi sprawia, że post czyta się pobieżnie,
  no bo o czyje zaginięcie chodzi?
  Czy najpierw było zaginięcie, potem rozwód?
  Rozwód z osobą zaginioną???

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Agatha Christie „zaginęła” na jedenaście dni. Później zdołano ją odnaleźć. Następnie przeżyła bolesny rozwód.

 3. nigdyzapozno.pl says: Odpowiedz

  Na Teneryfie, na której obecnie mieszkam, w mieście Puerto de la Cruz, znajdują się słynne schody Agathy Christie, na których wypisane są tytuły jej powieści. Przypuszczalnie to, czego dotyczy Twój blogowy wpis, stanowiło inspirację dla pomysłodawców tego projektu miejskiego…

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Wow, to bardzo ciekawe!

Dodaj komentarz