Agatha Christie pisze i prowadzi śledztwo

Na początku 1927 roku, po komplikacjach ze słynnym zaginięciem i po bardzo bolesnym rozwodzie, Agatha Christie wyjechała na Wyspy Kanaryjskie, aby odpocząć i dokończyć pisanie „Zagadki Błękitnego Ekspresu”. Andrew Wilson w powieści „Inny rodzaj zła” przedstawia ten trudny okres w życiu pisarki – ale każe jej przy okazji prowadzić śledztwo.

Andrew Wilson bohaterką i narratorką swoich powieści uczynił Agathę Christie – Królową Kryminałów. Jednak nie jest to proste „zapożyczenie” postaci. Ten brytyjski pisarz i dziennikarz zaproponował coś bardzo oryginalnego. Kolejne powieści wpisuje w jej biografię. I tak w Innym rodzaju zła odwołuje się do trudnego momentu w życiu Christie. W 1927 roku, chcąc odpocząć po bolesnych doświadczeniach związanych z zaginięciem i rozwodem, wyjechała ona na Wyspy Kanaryjskie w towarzystwie córki i przyjaciółki. Pracowała wtedy nad powieścią Zagadka Błękitnego Ekspresu.

W Innym rodzaju zła Agatha Christie trafia na Teneryfę jako tajna agentka, aby pomóc wyjaśnić okoliczności makabrycznej zbrodni. Ciało pewnego młodego człowieka znaleziono w jednej z jaskiń. Czy cała sprawa ma podłoże okultystyczne? I co się stanie, gdy zginie kolejna osoba? To wyjątkowo pracowite „wakacje”! Christie-narratorka stwierdza: „Pisanie o zabójstwach to jedno, ale udział w ich rozwikływaniu to zupełnie inna para kaloszy”. Z kolei jeden ze śledczych zauważa, komentując morderstwo: „Jako pisarka jest pani przyzwyczajona do kontrolowania sytuacji, ma pani wszystkich bohaterów w głowie. Natomiast w obliczu takiego zdarzenia zapewne irytuje panią fakt, że nie zna pani stojącej za nim historii”.

Niejako przy okazji Andrew Wilson znalazł wyjaśnienie, dlaczego Agatha Christie nie była zadowolona z Zagadki Błękitnego Ekspresu – nie miała głowy do pisania, skoro tropiła mordercę!

Zrobienie z autentycznej postaci bohatera literackiego to fascynujące wyzwanie. Wymaga przede wszystkim zapoznania się z biografią danego człowieka i wczucia się w jego emocje. Postać stworzona z oryginału musi być wiarygodna. Na szczęście Andrew Wilson odrobił tę lekcję!

Jak widzicie, prawdziwe postaci mogą stać się świetną inspiracją dla literatury. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, gdzie szukać materiału i jak go przetwarzać, zapraszam na najbliższe Inspiracje – ruszają 28 sierpnia:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Kto jeszcze dołączy?

Źródło cytatów: Andrew Wilson, Inny rodzaj zła, tłum. Beata Hrycak, Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2018.
Źródło grafiki: https://bukowylas.pl/ksiazki/krolowa-zbrodni

4 Replies to “Agatha Christie pisze i prowadzi śledztwo”

 1. W Wielkiej Brytanii ukazał się kolejny tom przygód Agathy Christie pióra Wilsona pt. „Death in a desert land”. Pozostaje mieć nadzieję, że Bukowy Las już pracuje nad tłumaczeniem 🙂

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Och, wspaniale! Na pewno przeczytam!

 2. 2 razy pojawia się tajemnicze „zaginięcie”.
  Czyje?
  pytanie nasuwa się samo
  i siedzi w głowie do końca czytania tekstu
  ba, brak odpowiedzi sprawia, że post czyta się pobieżnie,
  no bo o czyje zaginięcie chodzi?
  Czy najpierw było zaginięcie, potem rozwód?
  Rozwód z osobą zaginioną???

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Agatha Christie „zaginęła” na jedenaście dni. Później zdołano ją odnaleźć. Następnie przeżyła bolesny rozwód.

Dodaj komentarz