Sekret dobrego pisania

Piszesz? Marzysz o wydaniu książki? O tysiącach zachwyconych czytelników? Zatem na pewno często się nad tym zastanawiasz – na czym polega sekret dobrego pisania? Pewna młoda pisarka też kiedyś się nad tym zastanawiała – i w końcu doszła do prawdy.

Agata Abbott – sierota z Tajemniczego opiekuna, do której nagle uśmiecha się szczęście – ma niewątpliwy talent pisarski. Wydawałoby się, że odkąd dostała wielką szansę – i anonimowy dobroczyńca sfinansował jej pobyt w college’u, aby mogła się kształcić jako przyszła pisarka – wszystko ułoży się łatwo. A jednak droga do pisarskiego sukcesu jest trudna i wyboista. Wiedzie przez chwile zwątpienia i odrzucone rękopisy. Jednak Aga w końcu odkrywa na czym polega sekret dobrego pisania. Wspomina o tym w jednym z listów do swojego nieznanego dobroczyńcy:

„Niech pan zgadnie, Ojczulku, czym jestem zajęta ostatnio? Na pewno pomyśli pan, że jestem niepoprawna. Piszę książkę. Zaczęłam pisać trzy tygodnie temu i posuwam się naprzód milowymi krokami. Odkryłam nareszcie sekret. »Panicz Jerry« i ów wydawca mieli rację – najniechybniej trafia się do duszy czytelnika pisząc o tym, co się dobrze zna. Proszę zgadnąć, gdzie odbywa się akcja? W Domu Wychowawczym. Książka jest dobra. Tematem jej są drobne, zwykłe wydarzenia codziennie. Jestem teraz realistką. Pożegnałam się na razie z romantyzmem, może kiedyś, w przyszłości, powrócę do niego, jak rozpocznę własne życie, pełne przygód niezwykłych. Ta nowa książka musi być skończona i wydrukowana! Przekona się pan, że będzie. Jeśli się czegoś bardzo gorąco pragnie, nie ustając w usiłowaniach osiągnięcia upragnionego celu, osiąga się go w końcu”.

Weźcie przykład z Agaty Abbott. Nie poddawajcie się w pisaniu, czerpcie materiał z rzeczywistości. Jak to zrobić? Dowiecie się na przykład na Kursie Inspiracje. Najbliższa edycja rusza 8 kwietnia:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapisz się! Są jeszcze miejsca! Być może jedno z nich przeznaczone jest właśnie dla ciebie?

Źródło cytatu: Jean Webster, Tajemniczy opiekun, tłum. Róża Centnerszwerowa, Prószyński i S-ka, Warszawa 1997.

2 Replies to “Sekret dobrego pisania”

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

      Jeszcze jest chwila na wysyłkę Waszych książek:)

Dodaj komentarz