Podejrzyj artystów przy pracy

Kto wolał pisać w nocy, a kto w dzień? Kto nienawidził pisania, a kto uważał, że to wspaniała przygoda? Kto w trakcie pracy dużo pił, a kto stronił od używek? Kto podczas pisania wpatrywał się w krowy? Jakie nawyki, dziwactwa, zwyczaje mieli pisarze, malarze, architekci, naukowcy?

Na książkę Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły Masona Curreya składa się ponad sto pięćdziesiąt krótszych lub dłuższych notek dotyczących tego, jak pracowali i pracują pisarze, malarze, filmowcy, architekci, filozofowie czy naukowcy reprezentujący różne epoki. Currey przygotował je w oparciu o biografie, wywiady, dzienniki czy listy. Poznacie m.in. zwyczaje Goethego, Woltera, Balzaka, Dickensa, George Sand, Simon de Beauvoir, Woody’ego Allena, Jane Austen, Carson McCullers, Alice Munro i wielu, wielu innych sławnych osobistości.

Sporo tu też informacji o samym pisaniu, o stosunku pisarzy do własnej pracy. Przykładowo dla Patricii Highsmith pisanie nie stanowiło źródła przyjemności, a „wynikało raczej z kompulsywnej potrzeby, bez której zaspokojenia stawała się nieszczęśliwa”. Hemingway cieszył się zyskując trochę wytchnienia od odpowiedzialności, jaką przynosiło tworzenie. William Styron uznawał pisanie za odpowiednik piekła. Dla Flauberta pisanie było męczarnią, ale pomimo tego ta praca pozostawała „najlepszą drogą ucieczki od życia”.

Mnóstwo tu przystępnie podanych ciekawostek. Co Thomas Wolfe robił przy oknie, aby zwiększyć swoją kreatywność? Czym odżywiał się Wolter w trakcie pracy? Jakie zwierzęta ceniła sobie szczególnie podczas pisania Gertrude Stein? Jak Haruki Murakami poustawiał sobie priorytety? Dlaczego Nicholson Baker uważa, że powinno się znajdować sobie co jakiś czas nowy rytuał? Gdzie Somerset Maugham wymyślał pierwsze dwa zdania aktualnie pisanego fragmentu? Dlaczego James Dickey pisał wiersze na tej samej maszynie do pisania, na której powstawały reklamy Coca-Coli?

A jakie wy macie pisarskie nawyki?

Pamiętajcie, że regularne pisanie jest bardzo ważne. Na kursach Pasji Pisania uczymy pisarskiej systematyczności, motywujemy do dalszego tworzenia. Przekonajcie się – weźcie udział w świetnej pisarskiej przygodzie!

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Mason Currey, Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły, tłum. Agata Napiórska, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2015.

Dodaj komentarz