Uczcij Światowy Dzień Książki

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To m.in. święto miłośników literatury. Jak zamierzacie je spędzić? Jakie książki będą wam dziś towarzyszyć? A może będzie to dzień postanowień czytelniczych i pisarskich?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. W Polsce to święto obchodzi się od 2008 roku. W tym dniu zwraca się uwagę na promocję literatury, czytelnictwa, edytorstwa czy tłumaczeń, a także własności intelektualnej.

Po raz pierwszy z propozycją organizacji Światowego Dnia Książki wystąpił w 1926 r. wydawca Vicente Clavel Andres. W Katalonii 23 kwietnia to zarazem huczne święto narodowe, dzień jej patrona – świętego Jerzego. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega (datę śmierci Szekspira podaje się zgodnie z kalendarzem juliańskim, a pozostałych dwóch – zgodnie z kalendarzem gregoriańskim). W tym samym dniu przypada także rocznica urodzin lub śmierci innych uznanych pisarzy (np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo).

Jaki macie pomysł na uczczenie Światowego Dnia Książki? Czy będzie wam towarzyszyć jakaś wyjątkowa lektura? Do jakiego świata książkowego się przeniesiecie? A może zrobicie zakupy w ulubionej księgarni czy antykwariacie internetowym?

Nie zapomnijcie też o pisaniu. Światowy Dzień Książki to również święto waszych książek! Może to dobry moment, aby nad nimi popracować na warsztatach Pasji Pisania? Wybierzcie kurs dla siebie:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Świętujmy razem!

Źródło tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Światowy_Dzień_Książki_i_Praw_Autorskich

3 Replies to “Uczcij Światowy Dzień Książki”

 1. Wstyd, że zapomniałem o tym święcie. Pogrzebałem w swoich zapiskach i znalazłem sposób na uświetnienie tej okoliczności.
  Ja bym na święto książki zaprosił moich ulubionych pisarzy science-fiction w osobach: Juliusza Verne, Isaaca Asimova, Philipa K.Dicka, Stanisława Lema i Charlesa Strossa.
  – Pozwoliłem sobie zaprosić tu panów, żeby przy tej świątecznej okazji pogadać o podróżach kosmicznych. Wszak każdy z was o tym pisał – zagaiłem zaraz po wieczerzy.
  – Może zacznę jako najstarszy w tym gronie, że zaledwie dwie, no może trzy, moje książki dotykają tych problemów i czuję się przy was kompletnym analfabetą w tym temacie – zaczął Verne.
  – Ależ Juliuszu!- wykrzyknął Asimov – Nadmierna skromność przemawia przez ciebie. Przecież twoja „Wokół księżyca” dokładnie oddaje lot Apollo 13 z 1970 roku.
  – Niestety, Juliusz nie jest nadmiernie skromny, bo jego pojazd wystrzeliwany z działa to czysta utopia, a przecież rakiety zostały wynalezione prze Chińczyków już wieki temu – wtrącił Dick.
  – Zauważmy jednak, że Juliusz znacznie wszystkich nas wyprzedził, bo prawdziwie kosmiczne science-fiction zaczęło się dopiero wiele lat po jego śmierci – dodał Lem.
  – I ja mam szacunek dla Juliusza, chociaż jako najmłodszy z was miałem okazję dowiedzieć się najwięcej i najdalej technologicznie posunąć swoje podróże kosmiczne – powiedział Stross.
  Od tego momentu dyskusja stała się bardziej zacięta. Spierano się o różne detale swojej twórczości, zwłaszcza, że starsi jej uczestnicy też znali twórczość następców. Wieczór był naprawdę interesujący i niezwykły.
  A wy kogo byście zaprosili? A może jakoś inaczej byście świętowali?

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Andy, nawet jeśli zapomniałeś, to teraz nadrobiłeś:) I to pisarsko!

   1. Dzięki za miłe słowa, chociaż takie niespecjalne to moje pisanie. Ale to tak na szybko z braku lepszego pomysłu.

Dodaj komentarz