Pierwsze próby pisarskie Małgorzaty Musierowicz

Małgorzata Musierowicz to dziś jedna z najbardziej cenionych autorek powieści dla młodzieży. Zresztą słynną Jeżycjadą od czterech dekad zaczytuje się nie tylko młodzież, ale także dorośli. A jakie były pisarskie początki Małgorzaty Musierowicz?

Małgorzata Musierowicz – czy trzeba ją komuś przedstawiać? Jej powieści składające się na poznański cykl Jeżycjada są czytane przez kolejne pokolenia czytelników. Każdy nowy tom jest szeroko komentowany, a głosy uwielbienia mieszają się z tymi krytycznymi. Tak, mimo upływu lat Jeżycjada nie traci na popularności.

A przecież mało brakowało, a Małgorzata Musierowicz – z wykształcenia plastyczka – nie zajmowałaby się wcale pisaniem. Wszystko wynikło z konieczności podreperowania rodzinnego budżetu. O swoich pisarskich początkach opowiedziała m.in. w książce Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę. W 1973 roku postanowiła wziąć udział w konkursie na powieść dla młodzieży, ogłoszonym przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą:

„Lecz – tu dopadło mnie zwątpienie – czy ja potrafię?
Potrafię! – pomyślałam z mocą. Przecież »Dziadek« Węgrzynowicz we mnie wierzył. I polonista, profesor Latawiec, też! A ja zawsze wierzyłam im. (…)
Z podbudowaną wiarą w siebie pożyczyłam więc od Mamy maszynę do pisania. Waliłam w nią po nocach, w kuchni oddalonej od reszty tego dużego mieszkania o całą długość korytarza. Dzięki temu nie budziłam dzieci śpiących z tatą. Nad głową suszyło mi się pranie – całe sznury pieluszek z tetry, a na ogniu warzyła się zupa na jutro. Napisałam piorunem Małomównego i rodzinę, wysłałam na konkurs – i niczego nie wygrałam, niestety.
Książka jednak spodobała się jury i LSW postanowiła ją wydać!
Kiedy w roku 1975 powieść ukazała się drukiem w dużym nakładzie, kiedy dostałam za nią przyjemne honorarium, zrozumiałam, że przyszłość moja została przesądzona gdzieś wyżej: przecież wybrałam sobie zgoła inny zawód niż pisanie książek dla dzieci i młodzieży, a jednak los to właśnie kazał mi robić”.

Wkrótce zaproponowano jej napisanie kolejnej powieści, równie wesołej. Tą powieścią okazała się Szósta klepka. Małgorzata Musierowicz tak podsumowuje te pierwsze próby:

„Już kilkakrotnie zamierzałam zakończyć tę serię. A tymczasem napisałam do dziś dwadzieścia trzy powieści.
Los tak chciał.
I czytelnicy.”

A może i ty piszesz – na razie do szuflady? A może dopiero zamierzasz zacząć pisać? Małgorzata Musierowicz podczas pracy pamiętała o swoich nauczycielach, którzy w nią wierzyli. W Pasji Pisania znajdziesz nauczycieli, którzy będą ci towarzyszyć na pisarskiej ścieżce, pomogą ci stawiać pierwsze kroki. Na początek – skorzystaj z Kursu Podstawowego, który rusza już 14 października:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-podstawowy-2.html

Zapisz się już dziś! Tak rozpoczniesz swoją twórczą drogę!

Źródło cytatów: Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś, Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020.
Źródło grafiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Małgorzata_Musierowicz

Dodaj komentarz