Lektura na weekend – Gdy spotykają się przyszli pisarze

Jedna z bohaterek powieści Eriki James „Ukryte talenty” postanawia zorganizować kameralne warsztaty kreatywnego pisania. Jej ogłoszenie przyciąga zupełnie różne osoby z rozmaitymi doświadczeniami. Wszyscy w grupie mają pisarskie marzenia. Komu się uda je zrealizować?

Sześćdziesięciotrzyletnia Dulcie Ballantyne wpada na osobliwy pomysł: chce zorganizować u siebie warsztaty pisarskie. Ma sporo dobrych chęci, a nawet pewne doświadczenie. Jej opowiadania były już doceniane. Ogłoszenie Dulcie przyciąga kilkoro chętnych. To ludzie wrażliwi, obarczeni nierzadko trudnymi doświadczeniami. Beth od wielu lat jest wdową, ma świadomość, że jej syn niedługo dorośnie i odejdzie z domu. Pisze nieśmiało, bardziej szuka pomysłu na zapełnienie nieuniknionej pustki. Z kolei Jack – który nadal przeżywa gorzkie rozstanie z żoną – chce zrobić coś nowego. Przemądrzały Victor wierzy, że tworzy książkę, która stanie się absolutnym bestsellerem. Najmłodsza z całego towarzystwa Jaz chce spełnić marzenia, ale też wyrwać się od osaczającej ją licznej rodziny („Pomyśleć tylko, grupa pisarska, gdzie ktoś taki jak ona będzie traktowany poważnie, gdzie będzie mogła otwarcie mówić o swoim pisaniu bez obawy przed wyśmianiem”). Oni właśnie – razem z Dulcie – tworzą grupę Surowe Diamenty.

Lody szybko zostają przełamane. Rodzą się przyjaźnie i antypatie (bo jednak zarozumiały Victor z początku nie daje się lubić). Pojawiają się wyzwania, pisarskie zadania domowe. Bohaterowie próbują swoich sił w piórze, budują wiarę we własny sukces. Jedni piszą opowiadania, inni starają się po godzinach realizować większe twórcze projekty. Ich zmagania mogą się wam wydawać znajome – te z trudem wynalezione początkowe zdania, właściwe słowa, ta upartość w dążeniu do celu, te zniszczone maszynopisy, te zwątpienia… Przyjdą pierwsze olśnienia, pierwsze porażki, pierwsze sukcesy. A życie przecież nie stoi w próżni, wystawia tę piątkę na wiele prób, nie tylko pisarskich. Każdy z Surowych Diamentów kryje w sobie sekrety, traumy. Każdy będzie potrzebować pomocy. Okazuje się, że członkowie tej pisarskiej grupy mogą sobie pomóc nie tylko w sprawach twórczych.

Ukryte talenty Eriki James (na zdj.) to powieść o ludziach, których ścieżki przecięły się dzięki pisaniu. To ten wspólny twórczy wysiłek pozwolił im się zaprzyjaźnić, wytworzyć bardzo silną więź – na przekór różnicom wiekowym, pochodzeniu, różnym ambicjom. To bardzo pisarska książka, bo choć brytyjska pisarka porusza wiele wątków, wspólnym mianownikiem pozostaje właśnie pisanie. Można tu znaleźć wiele pisarskich myśli, z którymi łatwo się zgodzić („pisanie daje poczucie władzy. Jesteś sam na sam z kawałkiem papieru i kiedy wypełnisz go słowami, wiesz, że nikt inny nie miał w tym żadnego udziału”), jak również bardzo pisarskich scen. Oto ta, w której Jack, pracuje nad powieścią, pozwalając sobie na snucie marzeń i dumę artysty:

„Otworzył puszkę budweisera i wziął się za szykowanie kolacji, z zamiarem szlifowania przez resztę wieczoru rozdziału trzydziestego piątego. Jak sądził, zostało mu jeszcze tylko pięć i »Rodzina i Przyjaciele« – jego pierwsza książka – będzie gotowa. Podobały mu się te słowa: jego pierwsza książka. Sugerowały, że będą następne. Czuł, że teraz, gdy już zaczął, nic go nie powstrzyma. Pisanie było jak nałóg”.

Ukryte talenty to nie jest wielka literatura, ot, czytadełko o bardzo sympatycznych ludziach, nieśmiało marzących o pisarskiej karierze. I takie powieści są potrzebne – dają nadzieję, pozwalają marzyć. Dla wielu podobnie myślących osób mogą stać się książkami-przyjaciółmi, które zajmą ważne miejsce na regałach.

A na zakończenie jeszcze jeden pisarski cytat: „Kto raz był pisarzem, jest nim zawsze”.

Pamiętajcie, że na kursach Pasji Pisania spotkacie ludzi podobnych do siebie – o podobnych ambicjach, marzeniach, czasem podobnie niepewnych, potrzebujących pisarskiego wsparcia. Podczas naszych warsztatów narodziło się wiele pięknych przyjaźni – zupełnie jak w Ukrytych talentach. Chcecie zyskać przewodników na pisarskiej ścieżce? Zdobyć przyjaciół po piórze? Skorzystajcie s kursów Pasji Pisania:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Erica James, Ukryte talenty, tłum. Marzena Reich, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2014.
Źródło grafiki: https://lubimyczytac.pl/autor/40557/erica-james

2 Replies to “Lektura na weekend – Gdy spotykają się przyszli pisarze”

  1. Michale, też możesz napisać chociaż opowiadanie na temat Twoich uczniów.
    Każdy jest inny, jedni się lubią, inni mniej.
    Dziękuję za polecenie, sięgnę po tę książkę.

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

      Fakt, w tej pracy i tej pasji spotyka się wiele ciekawych osób:)

Dodaj komentarz