Emily Dickinson, słynnej amerykańskiej poetce, długo brakowało pierwszego czytelnika, który oceniłby jej wiersze. Tego znalazła w osobie Thomasa Wentwortha Higginsona, krytyka literackiego i pisarza. Ta znajomość trwała do końca życia poetki. A zaczęło się od jednego nieśmiałego listu…
Emily Dickinson – wybitna amerykańska poetka – pisać wiersze zaczęła około trzydziestego roku życia. Nie wiedziała jednak, kto mógłby ocenić jej twórczość, do kogo się z tym zwrócić. W 1862 w odpowiedzi na zamieszczony w „Atlantic Monthly” tekst wysłała cztery wiersze i list do redaktora i krytyka literackiego Thomasa Wentwortha Higginsona. Zobaczcie, jak prezentował się ten pierwszy list:
„Panie Higginson,
czy jest Pan zbyt zajęty, aby mi powiedzieć, czy moje Wiersze żyją? Umysł jest tak blisko siebie – nie może widzieć wyraźnie – a ja nie mam nikogo, kogo mogłabym zapytać –
Gdyby Pan uznał, że oddychają – i znalazł wolną chwilę, aby mi o tym powiedzieć, żywiłabym prawdziwą wdzięczność –
Jeżeli popełniam błąd – a Pan miałby odwagę mi to powiedzieć – miałabym jeszcze większy szacunek dla Pana – Załączam moje nazwisko – prosząc uprzejmie, żeby mi – Pan – powiedział, jaka jest prawda? (…)”.
Tak narodziła się znajomość, która przetrwała ponad dwadzieścia lat. Choć po tym pierwszym liście, Higginson odmówił druku tych utworów (były zbyt nowatorskie, jak na swoje czasy), już po śmierci „pustelnicy z Amherst” pomógł w ich wydaniu. To m.in. dzięki niemu ujrzały światło dzienne. Ta poezja zachwyca czytelników do dziś.
Czy i wy, podobnie jak Emily Dickinson, nie macie komu pokazać swoich tekstów? Cóż, już nie! Pokażcie je profesjonalistom z Pasji Pisania – dostaniecie w zamian jasne wskazówki, rzetelną i życzliwą zarazem krytykę i mnóstwo motywacji do dalszych pisarskich działań. Chętnie wam pomożemy stawiać pierwsze kroki na pisarskich ścieżkach! Zacznijcie swoją pisarską przygodę od kursu podstawowego, który rusza już 9 stycznia:
http://www.pasjapisania.pl/kurs-podstawowy-2.html
Czekamy na was!
Źródło cytatu: Emily Dickinson, List do świata, tłum. Danuta Piestrzyńska, Wydawnictwo Znak, Kraków 1994.
Źródło grafiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Emily_Dickinson i https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Wentworth_Higginson