Najwspanialsza chwila w życiu Emilki z Księżycowego Nowiu

Emilia Byrd Starr – bohaterka trzech powieści Lucy Maud Montgomery – marzy o tym, aby zostać pisarką. Wreszcie jeden z jej wierszy zostaje wydrukowany. Zobaczcie, jak Emilka przyjęła ten sukces.

Emilka Byrd Starr to jedna z najciekawszych bohaterek stworzonych przez Lucy Maud Montgomery. To właśnie w jej historii kanadyjska pisarka zawarła najwięcej ze swojego życia. Emilka – podobnie jak ona – marzyła o karierze pisarskiej. Te marzenia spełniają się w drugim tomie: Emilka szuka swojej gwiazdy, w rozdziale „Najwspanialsza chwila”. Wówczas Emilka dostaje pocztą czasopismo, w którym znajduje się jej wiersz, a ponadto bardzo entuzjastyczny list. Zobaczcie:

„Emilka upuściła list i drżącą dłonią sięgnęła po czasopismo. Kręciło jej się w głowie, litery tańczyły przed oczyma i czuła dziwne duszności – gdyż na pierwszej stronie, obramowany delikatnymi zawijasami, znajdował się jej wiersz… Śmiech sowy, autorstwa Emilii B. Starr. (…)
Emilka usiadła w swoim pokoju i przeczytała wiersz, jak gdyby widziała go po raz pierwszy. Znalazł się w nim co prawda błąd drukarski, od którego ścierpła jej skóra – to straszne ujrzeć w druku »jęk łowca« zamiast »jak łowca« – lecz był to jej wiersz – jej własny – przyjęty i wydrukowany przez prawdziwe czasopismo. I zapłacono za niego!
(…) Jak to napisano w liście? Poezja Pani jest bardzo melodyjna i pragnęlibyśmy zapoznać się z innymi Pani utworami.
O, cóż za radość, co za upojenie! Świat należał do niej… (…) Emilka nie mogła usiedzieć w ciemnym pokoiku z jego niskim sufitem i nieprzyjaznymi meblami. (…)
W kuchni ciotka Ruth, jeszcze bardziej podejrzliwa niż zazwyczaj, zapytała z wyraźnym sarkazmem:
– Czy dom się pali? A może woda w zatoce?
– Nie. To moja dusza płonie – odparła Emilka z nieodgadnionym uśmiechem”.

Rozumiecie Emilkę? Prawda, że jej emocje zostały oddane wiarygodnie?

Pamiętajcie, że i wy możecie spełnić swoje pisarskie marzenia. Pokażcie swoje teksty na kursach Pasji Pisania. Podpowiemy wam, jak nad nimi pracować, aby osiągnąć sukces. Wybierzcie kurs dla siebie:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was – i na spełnienie waszych twórczych marzeń!

Źródło cytatu: Lucy Maud Montgomery, Emilka szuka swojej gwiazdy, tłum. Ewa Horodyńska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015.
Źródło grafiki: https://www.imdb.com/title/tt0135727/mediaviewer/rm3666855680

Dodaj komentarz