Od „Czarownic” do Literackiej Nagrody Nobla

„Czuły narrator” to bardzo „pisarska” książka. Olga Tokarczuk uchyla tajemnice swojego warsztatu, zdradza, jak powstawały niektóre jej powieści, opowiada o swoich ulubionych lekturach. Ukazuje też początki własnej pisarskiej drogi. Chcecie ją poznać?

Czuły narrator to pierwsza książka Olgi Tokarczuk wydana po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Stanowi zbiór esejów poświęconych literaturze, kulturze, funkcjonowaniu zwierząt, podróżom. Sporo miejsca zajmują w niej tajemnice procesu twórczego. Noblistka pisze o naturze pisania, o tym, że niejako nosi się je w sobie. Zobaczcie, jak było w jej przypadku:

„Kiedy patrzy się na swoje życie wstecz, można znaleźć taką perspektywę, która odkryje pewien rodzaj konsekwencji, jakby jedna możliwość, jeden rodzaj potencjalności był silniejszy niż inne. Chciałam być pisarką już w wieku dwunastu lat i mam na to twarde dowody – pod pierwszą rozpoczętą powieścią o niebanalnym tytule Czarownice zanotowałam dziecinnymi literami »Będę pisać książki!«. I właściwie odtąd każdy rok i każdy wybór życiowy w sposób mniej lub bardziej ewidentny – czasami zaś zupełnie nieoczywisty – kierowały mnie w tę stronę”.

A jak Olga Tokarczuk postrzega pisanie samo w sobie?

„Jeśli zapytacie mnie, jak organizuję sobie pisanie, czy wiem, co się wydarzy, czy piszę od początku do końca i tym podobne, i tak dalej, odpowiem, że nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ często mam wrażenie, iż to, co ma zostać napisane, istnieje już w całości, przede mną, moje zadanie zaś sprowadza się do odkrywania tego, co zostało przykryte/ukryte/zakryte. Pisanie jest w istocie zdrapką, którą cierpliwie, kawałek po kawałku odkrywam. Pod spodem jest cały wzór, jest całość, która domaga się okazania w swojej pełni”.

Czy to podejście jest wam bliskie?

Być może marzycie o rozpoczęciu własnej pisarskiej drogi. Może macie już gotowe teksty, ale nie ma nikogo, kto potrafiłby je należycie ocenić. Zacznijcie od Pasji Pisania. Wybierzcie kurs dla siebie:

http://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was. Zacznijcie pisać – być może i wy kiedyś odbierzecie Literacką Nagrodę Nobla!

Źródło cytatów: Olga Tokarczuk, Czuły narrator, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.
Źródło grafiki: https://www.wroclaw.pl/portal/mowa-noblowska-olgi-tokarczuk

One Reply to “Od „Czarownic” do Literackiej Nagrody Nobla”

  1. Niewątpliwie Olga to ktoś zupełnie wyjątkowy kto nam się przytrafił. Czytałem jej dwie powieści chociaż „Księgi Jakubowe” były dla mnie za grube 😉 Widzę, że „Czuły narrator” jest w mojej bibliotece, ale wypożyczony do 10 listopada. Może zachęcony tym wpisem zapoluję 😉
    Jej „zdrapkowa” teoria pisania wydaje się być całkiem ciekawa, ale mnie by to nie przyszło do głowy. Poza tym chociaż pisuję już od dość dawna to oczywiście nie sięgam jej pięt. Zaczynałem od artykułów naukowo-technicznych. Pierwszy popełniłem już w liceum, kilka na studiach i po nich kilkadziesiąt. Aż nagle po doktoracie i spłodzeniu parki dzieciaków zacząłem pisać beletrystycznie o informatyce głównie dla dzieci. Potem jednak wycelowałem w dorosłego, żeby nie powiedzieć pełnoletniego odbiorcę np. opowiadaniem inspirowanym historiami moich dyplomantów(ek) https://doktorb.it/genialne-oswiadczyny-informatyka-z-miedzynarodowymi-ambicjami/ Teraz z kolei próbuję te treści „sprzedać” na blogu, co nie jest łatwe, bo blog to: informacje, felietony i poradniki, a nie fabuła. Dowiedziałem się tego na kursie webwritingu, który też organizuje PasjaPisania.

Dodaj komentarz