Emilka pisze pierwszą powieść

Trylogia o Emilce Byrd Starr z Księżycowego Nowiu to najbardziej autobiograficzne dzieło kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Tytułowa bohaterka – podobnie jak autorka – marzy o karierze literackiej. Zaczyna od opowiadań, ale w końcu decyduje się napisać powieść. Zobaczcie, jak jej poszło.

„Pisanie było czymś, co musiała robić” – napisała o Emilce Byrd Starr Lucy Maud Montgomery. I rzeczywiście – we wszystkich trzech tomach tytułowa bohaterka sukcesywnie się rozwija pisarsko. W Dorosłym życiu Emilki decyduje się napisać powieść. Sięga do dawnych, poczynionych impulsywnie zapisków, które złożyły się w „urzekającą, pełną fantazji opowieść” pod tytułem Sprzedawca snów. Pisanie okazuje się lekarstwem na dopadające ją smutki.

„Emilka przysiadła na piętach i przeczytała zapiski raz jeszcze. Były dobre. Na nowo zawładnęły jej wyobraźnią i obudziły twórczy impuls. Napisze to — zacznie od zaraz. Narzuciła szlafrok, gdyż wiał chłodny wiatr znad zatoki, usiadła przy otwartym oknie i zabrała się do pisania. Zapomniała o wszystkim — przynajmniej chwilowo — przepojona subtelną, wszechogarniającą radością tworzenia. (…) Nic prócz opowieści nie miało znaczenia. Postaci ożyły i zaroiło się od nich w jej myślach. Były żywe, kuszące, zniewalające. Spod jej pióra spływała mądrość, łzy i śmiech. Żyła i oddychała w innym świecie i dopiero o brzasku powróciła do Księżycowego Nowiu. Świeca dopaliła się do końca, a biurko zasłane było kartkami rękopisu — czterema pierwszymi rozdziałami książki. Jej książki! Ile magii, zachwytu, grozy i niedowierzania kryło się w tej myśli”.

Co było dalej? Przekonacie się już niebawem!

Czy te uczucia, które ogarnęły bohaterkę, nie wyglądają wam znajomo? Prawda, że to przekonujące? Może kiedyś tak jak Emilka przysiedliście do napisania powieści, pełni wiary w siebie, wzruszenia, fascynacji. Chcielibyście się nią podzielić, otrzymać rzetelny feedback? Przez kilka tygodni popracować nad nią w twórczej atmosferze? Zapraszamy na najbliższą Pracę nad Tekstem z waszymi powieściami lub opowiadaniami. Najbliższa edycja rusza 20 października:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Czekamy na was i na wasze teksty!

Źródło cytatów: Lucy Maud Montgomery, Dorosłe życie Emilki, tłum. Ewa Horodyńska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015.

Dodaj komentarz