Gdy czytasz pierwsze recenzje swojej książki

Reginald Wellard – bohater książki Alana Alexandra Milne’a „Dwoje ludzi” – osiągnął spektakularny sukces, na który nie był przygotowany. Przecież książkę napisał właściwie z braku lepszego zajęcia. Pierwsze recenzje okazały się zdumiewająco przychylne. Jak zareagował Reginald?

Powój Reginalda Wellarda – głównego bohatera powieści Alana Alexandra Milne’a „Dwoje ludzi” – okazał się zdumiewająco dobrą książką. I pomyśleć, że Reginald napisał ją z nudów, trochę dla sprawdzenia teorii, wedle której „każdy człowiek ma w sobie co najmniej jedną książkę”! Lecz wzmiankowany sukces nie przyszedł tak zaraz. Zobaczcie:

„Wszystko to jednak nie wybuchło od razu. Reginald Wellard nie zbudził się pewnego pięknego poranka w pełnym słońcu sławy. Obudził się na razie jako właściciel sześciu gratisowych egzemplarzy »Powoju« oraz jednej recenzji z tejże książki. Recenzja ta znalazła się w »Times Literary Supplement« i w sposób pobłażliwy i raczej dobrotliwy zwracała uwagę na rozmiary tomiku, siedem i pół cala na pięć i pół. Była to dla Reginalda zaiste nowa wiadomość. Zmierzył natychmiast książkę i okazało się, że, jak zwykle, »Times« się nie omylił. Reginald zastanowił się przez chwilę, czy w redakcji pracuje specjalny urzędnik, który zajmuje się jedynie i wyłącznie takimi rzeczami, byłaby to wcale interesująca posada, pozwalająca na ścisły kontakt z dziełami literatury bez zbytniego przemęczania intelektu. Reginald naszkicował w duchu krótkie podanie o to właśnie stanowisko.
W miarę upływu czasu zaczynały pojawiać się coraz to nowe dłuższe recenzje. Wszystkie pozytywne i dodające autorowi otuchy. Recenzenci stwierdzali z reguły, że nigdy dotąd nie słyszeli o panu Reginaldzie Wellardzie, a tak się składało, że i Reginald Wellard nigdy przedtem o nich nie słyszał, więc właściwie wszystko było jak się należy. Stwierdzali, że pisze on w sposób inteligentny i nie pozbawiony rozsądku, a pan Wellard, czytając ich artykuły, również stwierdzał, że piszą w sposób inteligentny i nie pozbawiony rozsądku, tak że w dalszym ciągu wszystko było dobrze. Mieli oczywiście niepłonną nadzieję, że pan Wellard w dalszym ciągu będzie pisał książki… pan Wellard zaś z kolei miał nadzieję, że oni w dalszym ciągu będą pisali recenzje. Miało to na ogół charakter przyjacielski. Można jednakże przypuszczać, że gdyby wiedzieli, iż »Powój« rozejdzie się w pół milionie egzemplarzy, opinie ich o dziele pana Wellarda byłyby znacznie mniej pochlebne. A opinia pana Wellarda o ich opiniach o nim – również”.

Zabawna scenka, prawda?

Chcesz tak jak Reginald Wellard wypatrywać recenzji swoich książek? Oczywiście, najpierw trzeba je napisać. Pracujesz nad powieścią? Zapisz się na kurs Praca nad Tekstem. Pod okiem profesjonalistów, w życzliwej, twórczej atmosferze doprowadzisz swoją powieść do ostatniej kropki. Ruszamy już 22 stycznia! Mamy jeszcze miejsca:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-praca-nad-tekstem.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: A. A. Milne, Dwoje ludzi, tłum. Mira Michałowska, Prószyński i S-ka, Warszawa 1997.

4 Replies to “Gdy czytasz pierwsze recenzje swojej książki”

 1. Milne by się ucieszył, że jeszcze się wydaje i omawia jego książki dla dorosłych. Sukces książek o Kubusiu Puchatku nie cieszył go bowiem specjalnie. Chyba uważał, że ksiażeczki dla dzieci to pośledniejszy gatunek. Czy słusznie?
  Dziadek literatury science-fiction Juliusz Verne z pewnością też nie został zapomniany, ale z półki dla dorosłych pasjonatów nauki i techniki przeniósł się na te dziecięce głównie dzięki sporej dawce pasjonującej przygody jaką niosły jego powieści. No chyba, że ktoś pasjonuje się nurtem sprzed kilku lat – steam-punk – czyli fantastyką opartą na dziewietnastowiecznych technologiach.
  Jakoś specjalnie nie pamiętam żadnej recenzji mojej powieści. Były raczej dobre, ale bez nadzwyczajnych zachwytów. Bez wątpienia skończyłem ją dzięki kursom Pasji Pisania. Zainspirowały mnie do wymyślenia konfliktu, który był kluczowy aby powieść dało się czytać.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Dzięki, Andy, za ciekawe spostrzeżenia!

 2. To musi być wspaniałe uczucie!

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   🙂

Dodaj komentarz