Czy łatwiej gotować, czy pisać?

Lucynę Ćwierczakiewiczową kojarzymy przede wszystkim z kuchnią – jej fenomenalna książka kucharska okazała się bestsellerem i królowała w wielu polskich domach. Tymczasem Lucy Ćwierczakiewiczowa w powieści Manueli Gretkowskiej pisze sztukę. Zobaczcie ją przy pracy.

Lucyna Ćwierczakiewiczowa przeszła do historii jako autorka bestsellerowych książek kucharskich i poradników dotyczących prowadzenia gospodarstwa domowego oraz ceniona publicystka. W powieści Manueli Gretkowskiej Mistrzyni Lucy – bogata, wielbiona jako autorytet, kobieta z ugruntowaną pozycją społeczną – decyduje się na chwilę porzucić kuchnię na rzecz pisania. Tworzy sztukę – co okazuje się proste… („Pisanie nie było dla Lucy ciągnięciem pługa przez biały ugór kartki. W pasji potrafiła przesiedzieć noc nad zeszytem, wyrywając zapisane już strony, do końca, do szarej okładki”) przynajmniej do czasu…

„Nocne pisanie nie przekładało się na jego bezkrytyczne czytanie za dnia. Lucyna była niezadowolona z dialogów. Podłoga sypialni pokryła się wyrwanymi kartkami.
– Mogę maszynowo przepisać. – Zosia je usłużnie zbierała i prostowała.
– Umiesz pisać na maszynie?
– Uczę się, ale jak pani nie ma, żeby nie przeszkadzać… – Wkręciła czysty papier w wałek. – Pokazać? – Przygotowała sobie pierwszą stronę sztuki.
– Nie, to do wyrzucenia. – Lucy nie mogła znieść sztuczności tekstu.
Wczoraj wydawał się arcydziełem, dzisiaj rano straszył jak twarz w lustrze po zarwanej, przebalowanej nocy. Pod wpływem natchnienia zapomniała się i rozpędziła w opisach. Jeszcze trochę, a dodałaby elfy, duchy z Szekspira, Sen nocy letniej leżał na biurku. Szekspirowskie postaci, mówiąc, zaglądają sobie w dusze, nawet nie trzeba ich oglądać na scenie”.

Komu nie są obce podobne rozterki twórcze? Być może Ćwierczakiewiczowej łatwiej by szło, gdyby miała więcej wsparcia! Pamiętajcie, że wy możecie z niego skorzystać! Zapiszcie się na kurs Pasji Pisania – internetowy lub w formule on-line. Profesjonaliści przyjrzą się waszym tekstom i dadzą konkretne wskazówki i sporo motywacji. Wybierzcie kurs dla siebie:

https://www.pasjapisania.pl/harmonogram-kursow.html

Czekamy na was!

Źródło cytatów: Manuela Gretkowska, Mistrzyni, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2021.

One Reply to “Czy łatwiej gotować, czy pisać?”

  1. Kiedyś przy wsparciu świetnego literata napisałem taką sztukę teatralną pt. „Gra o przyjaźń” https://blog.naukowa.it/gra-o-przyjazn/, która dla gimnazjalnego „Teatru młodych” była za trudna do wystawienia, a opiekunka licealnej klasy teatralnej uznała ją za telenowelę. Na pewno nie wpisuje się w schemat scenariuszy jakich uczą na kursach np. Pasji Pisania.

Dodaj komentarz