Odnaleźć samą siebie – pierwsza powieść Joanny Stogi

Joanna Stoga, którą znacie z doskonałych opowiadań, debiutuje pierwszą powieścią! „Słoń z Étretat” – przejmująca, ale zarazem ciepła historia o odzyskiwaniu własnego życia – wkrótce trafi do księgarń. Już dziś możecie ją otrzymać – z autografem autorki!

Joanna Stoga (na zdj. powyżej), wrocławska fotografka i pisarka, jest absolwentką kursów Pasji Pisania. W 2018 roku uczestniczyła w Kursie Inspiracje, a później w Pracy nad Tekstem – oba miałem przyjemność prowadzić. Później przyszły literackie sukcesy – publikacje opowiadań m.in. w „Białym Kruku” i „Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym Śląsk”. Jedno z jej opowiadań zostało docenione w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marka Hłaski. W sierpniu 2020 roku Joanna Stoga debiutowała książkowo – wówczas nakładem Wydawnictwa Seqoja ukazał się zbiór jej opowiadań Las, pole, dwa sobole, który można było czytać równie dobrze jako spójną opowieść o utracie matki. Te przejmujące miniatury prozatorskie zyskały wielkie uznanie czytelników. Dziś z radością mogę napisać o kolejnym debiucie Joanny Stogi – tym razem powieściowym.

Główną bohaterką Słonia z Étretat jest trzydziestodwuletnia Aleksandra Zakińska zwana Kassi. Kilkanaście lat wcześniej w tragicznych okolicznościach straciła ukochanego brata, co rozbiło jej rodzinę (Teo był wszak jej centrum, nieomal bogiem!). Teraz Kassi traci matkę. Jest zmuszona zaopiekować się ojcem, który po śmierci ukochanego syna popadł w chorobę psychiczną, cofnął się do poziomu małego dziecka. Kassi czuje się jak w więzieniu („Od śmierci Demi świat Kassi ma rozmiar mieszkania. Znikły Kanary i Azory, o których tak marzyła, znikają góry, morza i jeziora z kajakami. Pozostają jedynie znajome do bólu ściany i park, w którym z pamięci mogłaby zrobić inwentaryzację wszystkich drzew, krzewów, a nawet pokrzyw. Jest przykuta do M. jak galernik do statku i pewnie wraz z nim utonie”). To rzeczywiście sytuacja bez wyjścia. Życie Kassi diametralnie się zmienia – ale czy na pewno na gorsze?

Słoń z Étretat Joanny Stogi to wzruszająca, pełna ciepła powieść o odnajdywaniu siebie, walce z demonami przeszłości, budowaniu szczęścia z tego, co przynosi nam los. Serdecznie wam ją polecam – na pewno trafi do waszych serc. Oficjalna premiera 6 września, ale już dziś możecie zamówić tę powieść w przedsprzedaży na stronie Wydawnictwa Seqoja – z autografem autorki!

Joanno, w imieniu całego zespołu Pasji Pisania serdecznie ci gratuluję! Wiesz, że kibicuję ci już od lat. Ta powieść to twój następny pisarski przystanek. Czekamy na kolejne książki!

Źródło cytatów: Joanna Stoga, Słoń z Etretat, Wydawnictwo Seqoja, Olsztyn 2022.
Fotografia Autorki: Andrzej Olechnowski.

2 Replies to “Odnaleźć samą siebie – pierwsza powieść Joanny Stogi”

  1. Dziękuję! 🧡 Drobne sprostowanie. Książka będzie dostępna od polowy sierpnia, ale już teraz chętni mogą zgłaszać się do mnie na Facebooku, lub mailem, jeśli w książce ma się znaleźć dedykacja. Adres jest na mojej wydawnictwa 🙂

    1. Przepraszam, miało być: na stronie wydawnictwa 🙂

Dodaj komentarz