Wynajmij  sobie przyjaciela – nowa powieść Michała Pawła Urbaniaka

Nadeszła premiera „Doll story”, trzeciej powieści Michała Pawła Urbaniaka, pisarza i nauczyciela Pasji Pisania. To historia pewnego osobliwego projektu społecznego. Czy przyjaźń można sobie kupić? A jeśli tak – to z jakimi konsekwencjami?

Dziś premiera Doll story, kolejnej (po Liście nieobecności i Niestandardowych) powieści
Michała Pawła Urbaniaka – pisarza, krytyka literackiego i recenzenta, a także nauczyciela, którego dobrze znacie z kursów Pasji Pisania. Doll story to powieść psychologiczna o rodzinie, która w dobrej wierze zdecydowała się na udział w nietypowej akcji charytatywnej: Maskotki.

„Nie mógł mieć brata. Przyjaciela. Nikogo. »Brat Wolfa«. Nie, to nie pasowało. Podobnie jak »wynajem ludzi«, »żywa maskotka«, »przyjaciel za pieniądze«, »ktoś do towarzystwa«. Chciał mieć Maskotkę. Powiedziałby jej o wszystkim. O chorobie, której nie pamiętał. O śledzionie, której już nie miał. O koszmarnych szkolnych latach, o których nie umiał zapomnieć, a za którymi o dziwo czasem tęsknił, o ile da się tęsknić za czymś, czego się nie przeżyło. O znienawidzonej grze na fortepianie. O kłótniach rodziców (nie, o tym raczej nie). O Beacie. O płaczu z bezsilności. Powiedziałby też o tym, że nigdy nie miał przyjaciela. I że wreszcie, wreszcie ma. Ale nie powie, bo nie będzie komu.”

Doll story to mroczna powieść psychologiczna, ukazująca do czego może prowadzić dotkliwa samotność oraz rodzinna hipokryzja. Głównym bohaterem jest Wolfgang Rajchert. To samotny jedynak, którego życie zamyka się w czterech ścianach rodzinnego domu – z powodu problemów ze zdrowiem nie chodzi do szkoły, przez co nie ma kolegów. Przypadkiem dowiaduje się o nowym projekcie społecznym, w którym jako przyjaciół można zatrudnić dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Nakłania rodziców do wzięcia w nim udziału. I tak w domu Rajchertów pojawia się Mariusz – chłopak znikąd, z tajemniczą przeszłością, równie złakniony rodziny, jak Wolf towarzystwa. Ma być dla Wolfa niczym brat, którego ten nigdy nie miał. Mariusz zdobywa serca i zaufanie wszystkich członków rodziny. Jednak szybko się okazuje, że jego obecność niesie za sobą nieprzewidziane konsekwencje.

Już niebawem będziecie mogli wygrać tę powieść w blogowym konkursie!

Michał Paweł Urbaniak

Michał Paweł Urbaniak w najbliższym czasie będzie prowadził następujące kursy Pasji Pisania:

• od dziś – 8 marcaKurs Pasja Pisania I – zostały jeszcze miejsca!;
• od 15 marca – Kurs Podstawy Pisania – na zoomie;
• od 30 marca – Kurs Pasja Pisania II na zoomie – NOWOŚĆ!

Zapraszamy!

Michał, serdecznie gratulujemy kolejnego ważnego pisarskiego osiągnięcia! Niech Doll story znajdzie wielu zachwyconych czytelników!

Źródło cytatu: Michał Paweł Urbaniak, Doll story, Wydawnictwo MOVA, Białystok 2023.
Źródło grafiki: materiały prasowe.

2 Replies to “Wynajmij  sobie przyjaciela – nowa powieść Michała Pawła Urbaniaka”

 1. Pisarczyk Amator says: Odpowiedz

  Gratulacje dla Mistrza!

  Każda wydana książka, to jak zakończony projekt. Coś nabrało już ostatecznej formy, usamodzielniło się i żyje teraz własnym niezależnym od autora życiem.

  Zasada nieoznaczoności Heisenberga w odniesieniu do projektów pisarskich mówi, ze z trzech parametrów (Czas, Zakres, Jakość) jeden zawsze jest nieoznaczony. W idealnym układzie autor pisze we właściwym Zakresie i w wysokiej Jakości, ale poświęca na to dużo więcej Czasu niżby chciał. Czy tak jest w przypadku „Doll Story”? Żeby się przekonać trzeba chyba będzie wygrać tę książkę w konkursie…

  Tu oczywiście Pisarczyki walą łbem o ścianę, bo ich najczęstszym przeciwnikiem jest Zakres (głupio byłoby się przyznać, ze Jakość 😉 ). Może spróbuję? Już nawet mam pomysł na koniec tekstu (niezależnie o czym będzie):

  „nazwa ta wydała mu się bardzo wspaniałą, świetną i wielce znaczącą, a godną pierwszego w świecie bieguna… Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. [Tekst skrócony przez Urząd Kontroli i Publikacji Dzieł Konkursowych z racji przekroczenia dozwolonego limitu 1700 znaków]”

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Dziękuję, Pisarczyku! I powodzenia w konkursie:) Rusza już w niedzielę!

Dodaj komentarz