Gdzie autor powinien szukać inspiracji?

Zygmunt, autor poczytnych kryminałów, przyjeżdża do Włoch czysto rekreacyjnie. Wplątuje się jednak w nie lada aferę. Jest także gwiazdą pewnego nieformalnego wieczoru. Tam ma możliwość odpowiedzieć na pytanie, które często zadaje się pisarzom i pisarkom…

Zygmunt, narrator powieści Zygmunta Zeydlera-Zborowskiego Alicja nr 3, wybrał się do Włoch, aby odwiedzić byłą żonę, z którą pozostawał w przyjaznych stosunkach. Podczas lotu poznał intrygującą Alicję. Choć nie przypuszczał, że jeszcze się zobaczą, wkrótce Alicja wciągnęła go w swoje kłopoty… Więcej o tej książce pisałem w zeszłorocznej „Lekturze na weekend”.

Podczas pobytu Zygmunt ma okazję uczestniczyć w pewnym przyjęciu. Ciocia Alicji rzekomo jest wielką wielbicielką kryminałów. Jednak to młodziutka Luiza zagaduje go o pisarskie sprawy, m.in. o inspiracje. Zobaczcie:

„- Pisanie powieści kryminalnych musi być pasjonującym zajęciem. Skąd pan czerpie pomysły?
Uśmiechnąłem się. Dziesiątki razy zadawano mi już to pytanie, na które żaden autor nie jest w stanie odpowiedzieć.
– Czy powiedziałam coś głupiego? – spytała.
– Ależ nie. Tylko… widzi pani… tak trudno na poczekaniu sprecyzować, skąd pisarz bierze pomysły do swoich książek. Trochę z życia, trochę z fantazji. Czasami jakieś zupełnie przypadkowe zdarzenie może być punktem wyjścia koncepcji twórczej. Na to nie ma reguły. (…)
– Czy pan nie sądzi, że ten nasz okropny dom byłby tłem powieści kryminalnej albo jakiegoś niesamowitego filmu? (…)
– To zależy od autora powieści czy też reżysera filmowego – odparłem wymijająco. Nie miałem pojęcia, do czego zmierza.
– Niech pan się dobrze przyjrzy całemu tego towarzystwu – mówiła dalej jeszcze ciszej. – Przecież każda z tych osób z powodzeniem mogłaby występować w kryminalnej powieści. Nie sądzi pan?
– Nie wiem. Nie zastanawiałem się nad tym.
– Jestem pewna, że pan podziela moje zdanie, tylko nie chce się do tego przyznać.”

Skąd czerpać inspiracje? Luiza mogłaby się tego dowiedzieć, zapisując się na kurs Pasji Pisania. Chcesz i ty dowiedzieć się więcej? Najbliższy Kurs Inspiracje rusza już 17 maja:

https://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapraszamy!

Źródło cytatów: Zygmunt Zeydler-Zborowski, Alicja nr 3, Wydawnictwo LTW, Łomianki, 2022.

Dodaj komentarz