Pracowite pisarskie wakacje w leśniczówce

Pamiętacie Jana Sebastiana, dziennikarza z powieści „Ludzie jak wiatr” Krystyny Siesickiej? Zostawiliśmy go w leśniczówce, dokąd pojechał, licząc na ciszę i spokój. Daremne oczekiwania! Co Jan Sebastian znalazł zamiast tego?

Czterdziestoletni dziennikarz Jan Sebastian, narrator powieści Krystyny Siesickiej Ludzie jak wiatr (chyba trochę już zapomnianej. A może ją pamiętacie?) zamierza napisać książkę o miłości. W poszukiwaniu ciszy i spokoju udaje się do zaprzyjaźnionej leśniczówki. Tam jednak zastaje trzy wnuczki leśniczego starające się o względy tego samego chłopaka. Ta czwórka byłaby bardzo chętna do pisarskiej pomocy – nawet jeśli autor książki tej pomocy nie potrzebuje (możecie przeczytać o tym tutaj).

Tymczasem Jan Sebastian wbrew swoim planom nie zabiera się za pisanie, ale bacznie obserwuje Krystynkę, Babetkę, Monikę i Tomka. Wkrada się między młodych ludzi, ich miłosne dramaty, słucha zwierzeń. W ten sposób staje się świadkiem narodzin pierwszej miłości:

„I pomyślałem wtedy, że są ludzie, którzy godzinami czuwają, aby zobaczyć moment, kiedy pączek rośliny zamienia się w liść, że są również tacy, którzy z kamerą pilnują chwili, w której pisklę wydobywa się ze swojej skorupki. I że mnie trafia się inna okazja. Mogłem zobaczyć, jak z gestów, ze słów, ze spojrzeń i lekkich dotknięć ręki powstaje może… przyjaźń, może… miłość.”

A jednak ci młodzi ludzie, którzy piszą własną love story – i to szybciej niż Jan Sebastian! – nadal pozostają zagubieni. Główny bohater stwierdza: „I oni chcieli mi pomagać w pisaniu książki o miłości! A przecież ona dla nich jest jeszcze jak mgła, gęsta, nieprzenikniona, w której każdy krok stawia się po omacku, chwiejnie i tak często wcale nie w tę stronę, w którą pragnie się iść”. Ale może to w tej opowieści jest właśnie najciekawsze?

Najlepsza literatura często bierze się z życia – i Jan Sebastian się o tym przekonuje. Jeśli i wy chcecie się dowiedzieć więcej o inspiracjach, o tym, jak wzbogacić wasze powieści czy opowiadania, zapraszam na mój autorski Kurs Inspiracje. Najbliższa edycja rusza 5 lipca:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapiszcie się już dziś! Połączmy wspólnie literaturę i życie!

Źródło cytatów: Krystyna Siesicka, Ludzie jak wiatr, Siedmioróg, Wrocław 1991.

Dodaj komentarz