Gdy Agata zmienia się w Ofelię…

Agata Abbott – bohaterka powieści epistolarnej Jean Webster Tajemniczy opiekun – odkrywa magię literatury. Na fali zachwytu lekturami wymyśla zabawę, która w gruncie rzeczy jest bardzo pisarska. Zobaczcie, jak „wkroczyła” do Danii.

Agata Abbott – bohaterka Tajemniczego opiekuna Jean Webster – podczas pobytu w college’u (gdzie trafiła za sprawą anonimowego hojnego darczyńcy) ma się m.in. „wykształcić na pisarkę”. Pisze listy do swojego „Ojczulka”, aby ćwiczyć pióro. Jednocześnie nadrabia zaległości z literatury, zachwyca się nią (jak na przykład Szekspirem: „Czy wpadł panu kiedy w ręce Hamlet? Jeśli nie, niech go pan przeczyta koniecznie. Mówię panu — pierwsza klasa! Przez całe życie słyszałam o Szekspirze, ale nie miałam pojęcia, że naprawdę tak dobrze pisał. Podejrzewałam zawsze, że dużo jest przesady w tym, co o nim mówią”).

Podczas czytania Agata rozwija wyobraźnię – kwestia to niebagatelna dla przyszłej pisarki. Zobaczcie, jaką wymyśliła sobie zabawę:

„Wieczorem po położeniu się do łóżka wyobrażam sobie, że jestem główną bohaterką albo głównym bohaterem książki, którą mam w danej chwili w czytaniu.
Obecnie jestem Ofelią — ale jaką rozsądną Ofelią! Staram się zabawiać Hamleta, pieszczę go, łaję i każę mu obwiązywać szyję, jak ma katar. Zupełnie wyleczyłam go z melancholii. Król i królowa pomarli oboje – wypadek na morzu, zaoszczędza to kłopotu z pogrzebem – więc ja i Hamlet rządzimy Danią bez żadnych przeszkód. Wszystko idzie nam jak z płatka. On zajmuje się rządzeniem, a ja filantropią.
Założyłam właśnie kilka pierwszorzędnych sierocińców. Gdyby pan lub któryś z Opiekunów mieli ochotę zwiedzić je, chętnie panów oprowadzę. Myślę, że znajdziecie niejedną pożyteczną wskazówkę i gotowy wzór do naśladowania.

Pańska niezmiennie łaskawa
OFELIA
Królowa duńska”.

Literaturą można się inspirować, można ją przekształcać, uwspółcześniać. Tak właśnie zrobiła Agata Abbott – nawet jeśli nie przelała tej wersji Hamleta na papier.

Więcej o takich pisarskich zabawach i ich przełożeniu na literaturę możecie się dowiedzieć na Kursie Inspiracje. Najbliższa edycja rusza 27 września:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Zapraszam!

Źródło cytatów: Jean Webster, Tajemniczy opiekun, tłum. Róża Centnerszwerowa, Prószyński i S-ka, Warszawa 1997.
Źródło grafiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Ophelia

Dodaj komentarz