Lepsza dobra lektura niż matematyka!

Tak przynajmniej sądzi Agata Abbott – bohaterka „Tajemniczego opiekuna” Jean Webster. W tym liście Aga musi wyjawić swojemu opiekunowi przykre wieści…

Agata Abbott – siedemnastolatka mieszkająca dotąd w sierocińcu, ciężką pracą zarabiająca na swe utrzymanie – dostaje szansę na dalszą edukację. Dzięki anonimowemu darczyńcy może uczęszczać do prestiżowego college’u. Aga jest żądna wiedzy, pragnie zostać pisarką – listy do opiekuna mają jej pomóc w wyrobieniu pióra – nadrabia zaległości czytelnicze.

W jednym z listów Aga musi przekazać wyjątkowo przykrą nowinę. Stara się go oczarować swego adresata, przygotować na cios, odciągnąć jego uwagę (m.in. oznajmia mu „Agata Abbott zaczęła być autorką” i chwali się debiutem w miesięczniku wydawanym przez college). Jednak w końcu prawda musi ujrzeć światło dzienne:

„Ago, zdobądź się na odwagę — musisz wyjawić straszną nowinę. Nie ma co zwlekać dłużej. Ale czy już na pewno udało mi się wprawić pana w dobry humor? Ścięłam się z matematyki i z prozy łacińskiej! Mam z obu tych przedmiotów poprawkę i przystąpię do następnego egzaminu za miesiąc. Bardzo mi przykro, że pan dozna rozczarowania; poza tym nic a nic mnie ta cała sprawa nie obchodzi, bo czuję, że nauczyłam się wielu rzeczy nie objętych wykazem. Przeczytałam siedemnaście powieści i całe korce poezji — naprawdę potrzebnych powieści, jak »Targowisko próżności« i »Alicja w Krainie Czarów«. Przeczytałam »Szkice« Emersona; Lockharta »Życie Scotta«, pierwszy tom Gibbona »Cesarstwo Rzymskie«, pół tomu biografii Benvenuta Celliniego — prawda, jaki zajmujący żywot? Wychodził na przechadzkę i po drodze zdążył zabić człowieka jeszcze przed śniadaniem. Widzisz więc, Ojczulku, że więcej rozwinęłam się umysłowo i jestem inteligentniejsza, niż byłabym, gdybym wyłącznie kuła łacinę”.

Świetne usprawiedliwienie, prawda? Na co pisarzowi, dajmy na to, matematyka, skoro może w zamian mieć dobrą lekturę?

A czy wam zdarzyło się zaniedbać naukę z powodu książki?

Źródło cytatów: Jean Webster, Tajemniczy opiekun, tłum. Róża Centnerszwerowa, Prószyński i S-ka, Warszawa 1997.

6 Replies to “Lepsza dobra lektura niż matematyka!”

 1. Pisarczyk Amator says: Odpowiedz

  „Na co .. matematyka, skoro może w zamian mieć dobrą lekturę?”
  O tempora! O mores!
  Matematyka to królowa nauk. Uczy myślenia abstrakcyjnego i logicznego,
  A te umiejętności są niezbędne do zrozumienia literatury nieco ambitniejszej niż czytadełka.
  Czekam z niepokojem na posta, w którym Mistrz zapyta nas jakie mają imiona te cztery żółwie, na których barkach leży Ziemia (oczywiście płaska 🙂 ).

  Sorki za drobną uszczypliwość, ale musiałem stanąć w obronie królowej 😉 Świat bez matematyki byłby chaosem.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Coś mi tu zapachniało Światem Dysku:)

 2. Pisarczyk Amator says: Odpowiedz

  U Pratchetta były 4 słonie stojące na gigantycznym żółwiu. Ale sam autor parodiował liczne mity religijne – idea Kosmicznego Żółwia występuje w mitologii hinduskiej , mitologii chińskiej i mitologiach niektórych rdzennych ludów obu Ameryk (tak przynajmniej twierdzi Wikipedia, wszystkich tych mitologii nie czytałem). W sumie chodziło mi nie tyle o odniesienie do Świata Dysku co o sprzeciw wobec bardzo modnej ostatnio ucieczce od 'nudnego’ racjonalizmu i przedmiotów ścisłych. Tymczasem jeśli ktoś jest w stanie jeszcze uratować świat, to będzie to jakiś nudny naukowiec lub/i inżynier. Ktoś kto docenia matematykę. Mickiewicz bredził – szkiełko i oko rządzą.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Gdzieś mi dzwoniło i w dobrym pratchettowskim kościele:)
   Ja wolę realizm magiczny:)

 3. Zgadzam się z Pisarczykiem i jadę na wycieczkę do Muzeum matematyki w Dreźnie. To dlatego, że podobne ma powstać pod Poznaniem. Już piszę dla nich teksty: https://muma.edu.pl/randka-w-parku-teorii-grafow/
  Wszystkie politechniki w Polsce i Wydziały Nauk ścisłych organizują coroczne dni dziewczyn by zachęcić panie do studiowania i nie wykręcania się przed zdobywaniem takiej wiedzy.

 4. Pisarczyk Amator says: Odpowiedz

  Zazdro. Miłej wycieczki.
  „Kiedy myślę o matematyce, ogarnia mnie spokój. Jakby wszystko wracało na swoje miejsce.” (Haruki Murakami, '1Q84′)

Dodaj komentarz