„Makbet” według Jo Nesbo

Już jutro – 18 kwietnia – będzie miała miejsce premiera kolejnej powieści Jo Nesbo. Tym razem to literacki mariaż norweskiego pisarza z Szekspirem. Kim będzie Makbet w tej powieści?

Już jutro do księgarń trafi kolejna powieść stworzona w ramach Projektu SZEKSPIR. W tym wyzwaniu znakomici współcześni pisarze biorą na warsztat najsłynniejsze dramaty Szekspira i proponują ich współczesne wersje powieściowe. Mogliśmy już poznać Zimową opowieść pióra Jeanette Winterson, Kupca weneckiego w wersji Howarda Jacobsona, Poskromienie złośnicy zaproponowane przez Anne Tyler, Burzę autorstwa Margaret Atwood oraz Otella przerobionego przez Tracy Chevalier. Teraz pora na Makbeta w wykonaniu Jo Nesbo!

Akcja powieści Makbet. Za krew zapłacisz krwią rozgrywa się w latach siedemdziesiątych, w skorumpowanym mieście, w którym kwitnie przestępstwo. Macbeth jest jednym z niewielu nieprzekupnych policjantów i dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji wymierzonej w handlarzy narkotyków, zaczyna robić prawdziwą karierę przy wsparciu Lady, pięknej właścicielki kasyna. Co się stanie, jeśli Macbeth uzależni się od władzy?

Macie ochotę na Szekspira wersji kryminalnej? Sięgniecie po tę powieść Jo Nesbo?

Takie projekty literackie są bardzo ciekawe – pozwalają odkryć uznane pozycje na nowo, pokazać inne ich wartości i interpretacje. Literatura często staje się pożywką dla samej siebie. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym więcej, zapraszam na kurs Inspiracje, który rusza 30 maja. Trwają zapisy:

http://www.pasjapisania.pl/kurs-inspiracje.html

Odkryjcie waszą codzienność (literacką) od nieznanej strony.

Źródło tekstu i grafiki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/kryminaly/macbeth

9 Replies to “„Makbet” według Jo Nesbo”

 1. chomik buszujący w zbożu says: Odpowiedz

  Też zainteresował mnie ten Makbet, kiedy o nim przeczytałam. Przetwarzanie albo pisanie na nowo tych samych scenariuszy.

 2. Jeśli to Makbet, to wiadomo, co się stanie 😡
  Sięgnąć sięgnę, bo to Nesbo, ale strasznie nie lubię tzw. „nowych aranżacji”, więc równie prawdopodobne jest, że mnie to rozdrażni jak to, że mnie niemy zachwyt ogarnie.

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Ciekaw jestem, Zosiu, jakie wrażenia wyniesiesz z lektury:)

 3. tak a propos – Na egzaminie gimnazjalnym był temat: charakterystyka bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru.
  Czy Lady Makbet ewentualnie Balladyna nie pasują idealnie? 😀

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   :):):) Zosiu, a ja słyszałem coś o Musierowicz.

 4. a tak, fragment o Senece to był

  1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

   Z której książki? Seneka się przewija przez Jeżycjadę…:)

    1. Michal_Pawel_Urbaniak says: Odpowiedz

     Dzięki:)

Dodaj komentarz